Antipyreettiset (parasetamoli, aspiriini, analgin, nurofen, teraflu) ja muut oireelliset lääkkeet flunssaan ja kylmään. Vapautumismuodot (jauheet, tabletit, kynttilät) aikuisille ja lapsille. Arvostelut, kuvaukset ja vertailuanalyysi
Antipyreettiset lääkkeet ovat tällä hetkellä runsaasti markkinoilla. Mainonta lupaa meille ihmeellistä paranemista flunssasta ja muista vilustumisista, sinun tarvitsee vain juoda pilleri tai liuottaa kaunis pussi jauhe veteen ja sinulle annetaan terveyttä ja voimaa. Katsotaanpa, onko tämä totta ja mikä on takana flunssan ja kylmyyden oireenmukaisten valmistelujen takana.
Ensinnäkin me hahmotellaamme välittömästi lämpötilakehyksen, jossa antipyreettisten lääkkeiden antaminen on tarpeen:
- Jos aikuinen on saanut kylmän tai flunssa - tämä on 38,5 astetta ja enemmän
- Lapsi, raskaana olevat naiset tai ne, jotka eivät siedä korkeita lämpötiloja, tämä palkki voidaan alentaa 38 asteeseen ja tämän arvon yläpuolelle.
Nyt meillä on tiettyjä kehyksiä, joista voimme rakentaa. Kun lämpötila on alle ilmoitetun, saatat tuntea huonoa, kärsimys tuntuu törkeältä, mutta ajattele, onko se todella huono? Saattaa olla parempi irtautua monitorista ja vain makuulle, mikä parantaa jo yleistä terveydentilaa sairauden aikana.
Itse asiassa lasten (ja myös aikuisten) lämpötilan vähentämiseksi voit käyttää pari yksinkertaista tekniikkaa, joita kutsun fyysisiksi menetelmiksi lämpötilan vähentämiseksi. Ne eivät tarkoita huumeiden tai muun kemian käyttöä - puhdasta fysiikkaa, kun lämmitetty elin kostutettuna hyvin alkaa antaa lämpöä ulkoiselle ympäristölle.
Joten ensimmäinen pyyhkii potilaan kehon vedellä (ei kylmällä tai jäisellä, mutta vain viileällä), vettä voidaan laimentaa puoliksi vodkalla tai voit lisätä tavallisen 6% etikkaa suhteessa ruokalusikalle etikkaa litrassa vettä. Sienen avulla voit pyyhkiä lapsen tai aikuisen kehon lämpötilan näillä ratkaisuilla. Vaikutus, vakuutan teille, on ylivoimainen - miinus 0,5-1 astetta lämpömittarista tallennetaan välittömästi. Vaikka se ei olekaan liian pitkä, mutta joka ei pysty toistamaan menettelyä jonkin aikaa.
Toiseksi, aivot sellaisen tunteen lämpötilassa kiehuvat. Täällä on mahdollista käyttää jäähdytystä, joka alentaa lämpötilaa ja antaa ulostulon sairaan päähän. Voit laittaa kankaan tai lautasliinan, joka on kastettu viileään veteen otsaasi. Etikkaa tai vodkaa ei voida lisätä ja pitää pään päällä pitkään, kostuttamalla niitä säännöllisesti.
Edellä mainittuja menettelyjä ei saa tehdä luonnoksessa. Parempi on sulkea parveke tai ikkuna jonkin aikaa, pyyhi potilaan hiljaa, odota, kunnes se kuivuu hieman ja laittaa tuuletuksen, kun olet aiemmin peittänyt hyvän huovan tai mennyt potilaan kanssa toiseen huoneeseen.
Kolmanneksi, älä pukeudu lämpimästi eikä peitä potilasta peitolla tai peitolla. Päinvastoin, vaatteiden pitäisi olla kevyitä, helposti imevää hikiä, joka on valmistettu luonnonmateriaaleista, pitäisi istua vapaasti. Peiton tulisi olla myös vakio ohut. Tehdään normaali lämmönvaihto ympäristön kanssa, älä “kokkaa” sairasta henkilöä peitekerroksen ja höyhenpeitteiden alle.
Samasta oopperasta, neljännestä aksioomista - korkeassa lämpötilassa sinun ei pitäisi antaa henkilöille vadelmia (ne yleensä antavat teetä vadelmahillolla tai keittämällä sitä), keho lämpenee vielä enemmän, kun sitä käytetään kuumana, ja lämpötila voi vain huonontua. Älä myöskään liota jalat sinappiin (jalka-sinappi-kylpyammeet), mikä myös lämmittää jo lämmitettyä organismia.
Harjoittajana kannatan vain näitä menetelmiä lämpötilan vähentämiseksi, ne ovat erittäin tehokkaita ja auttavat palauttamaan vain ylilämpötilan. Loppujen lopuksi ihmiskehon korkeassa lämpötilassa laukeaa koko solujen reaktiokotelo, joka ulostulolla johtaa ihmisen interferonin muodostumiseen, joka on erittäin arvokas puolustaja, joka auttaa tuhoamaan viruksia. Tämä ei ole jonkinlainen keinotekoinen lääke, joka väittää sisältävän interferonia, vaan sen todellinen ja siksi erityisen arvokas. Tätä varten voit kestää oireita, jotka välttämättä liittyvät kylmään tai flunssaan.
Mutta on aikoja, jolloin lämpötilareaktio muuttuu patologiseksi, ja yksilöllinen suvaitsemattomuus edellyttää kolmansien osapuolten interventiota ja antipyreettisiä lääkkeitä. Alla puhumme suosituimmista.
Parasetamolia. Se on lääke, jolla on kipua lievittävä, antipyreettinen ja heikko tulehdusta ehkäisevä vaikutus. Se toimii epäsuorasti lämmön säätämisen ja kivun keskusten kautta. Kokemukseni mukaan erittäin tehokas lääke, ei sisällä muita kemiallisia väriaineita ja säilöntäaineita, kuin merkkituotteissa syntyvät jauheet syntyvät lämpötilassa, jossa parasetamoli on tärkein komponentti - tämä on Panadol, Tylenol ja Efferalgan. Tässä tapauksessa maksat lisäkomponentit lääkkeen koostumuksessa, joita ei tarvita lainkaan, vaikuttava aine on edelleen parasetamoli.
On parempi käyttää yksi tabletteja (lapsille on parempi kuin kynttilät) annoksena - aikuisille ja yli 12-vuotiaille lapsille - 500 mg kerran, päivittäinen annos enintään 4 grammaa (kokemuksen mukaan en kerro, että saat tällaisia lukuja, paracetamolilla on hyvin kapea terapeuttinen ikkuna ja myrkylliset häiriöt maksassa voivat kehittyä, minkä tahansa lääkkeen ottaminen suosituksen mukaan ja lääkärin valvonnassa). 6-12-vuotiaat lapset määrätään annoksena 250–500 mg, 1-5 vuotta, 120–250 mg 3 kuukaudesta. jopa 1 vuosi - 60-120 mg enintään 4 kertaa päivässä.
Vasta:
- vakavia maksan ja munuaisten ongelmia
- krooninen alkoholismi
- yliherkkyys parasetamolille
Tarkastellaan nyt parasetamolijohdannaisia.
Ibuklin. Yhdistelmävalmiste, joka sisältää Ibuprofeenia + Parasetamolia. Useimpien potilaiden hyvän sietokyvyn ja kunnollisen terapeuttisen vaikutuksen vuoksi lämpötilan vähentämiseksi ja lämpötilan poistamiseksi suosittelen tätä lääkettä itse potilaille. Saatavana tabletteina.
Sitä käytetään annoksena aikuisilla, 1 tabletti 3 kertaa päivässä.
Sitä ei voida käyttää mahahaavojen ja gastriitti-ruoansulatuskanavan, raskauden ja imetyksen, maksan ja munuaissairauksien, kroonisen alkoholismin hoitoon.
Panadol. Aiemmin hyvin suosittu lääke, joka antaa tänään hyvän myynnin. Se on tavanomainen parasetamoli päällystetyissä tableteissa. Äidit rakastavat lapsiamme Panadolia, jolla on kätevät vapautumismuodot suspensiossa oraalista antoa varten. Vaikka, jos se on sama paracetamoli, niin miksi maksaa enemmän?
Coldrex. Löytyi kaksi vapautusvaihtoehtoa: Coldrex-tabletit ja Codrex HotRem - jauhe liuoksen valmistukseen.
Tabletit sisältävät seuraavia aineita:
- paracetamoli 500 mg
- kofeiini 25 mg
- Fenylefriinihydrokloridi 5 mg
- terpinehydraatti 20 mg
- askorbiinihappo 30 mg
Jauhe sisältää:
- paracetamoli 750 mg
- fenyyliefriinihydrokloridi 10 mg
- askorbiinihappo 60 mg
Nämä ovat koostumuksessa tärkeimpiä lääkeaineita, ja lisäksi on olemassa erilaisia makeutusaineita, sakeutusaineita, väriaineita ja muita kemikaaleja, joilla ei ole mitään tekemistä hoidon kanssa.
Lääkettä käytetään vähentämään lämpötilaa, vähentämään kipua ja lievittämään myös nenän tukkoisuutta. Sen koostumuksessa olevat kemialliset yhdisteet mahdollistavat tämän.
Sallittu 12-vuotiaille lapsille enintään 3 annospussia päivässä. Sitä ei pidä käyttää aikuisilla ja lapsilla yli 5 päivän ajan.
Sillä on suuri määrä vasta-aiheita saadakseen:
- epänormaali maksan ja munuaisten toiminta
- tyreotoksikoosi
- diabetes
- sydänsairaus (sydäninfarkti, takyarytmiat)
- verenpaineesta
- kulma-suljettu glaukooma
- krooninen alkoholismi
- eturauhasen liikakasvu
- alle 12-vuotiaat lapset
Varovaisuutta tulee noudattaa raskauden ja imetyksen aikana. On parempi kuulla lääkäriä.
Koldakt. Pidennetyt vapauttavat kapselit. Se viittaa oireenmukaisiin lääkkeisiin vilustumisen, flunssan ja ARVI: n hoitoon. Poistaa kipua, kuumetta ja rhinorrhea.
Käytetään annoksena aikuisille ja yli 12-vuotiaille lapsille - 1 kapseli 12 tunnin välein 3-5 päivän ajan.
ainekset:
- paracetamoli 200 mg
- Fenylefriinihydrokloridi 25 mg
- kloorifenamiini (kloorifeniramiini) maleaatti 8 mg
Myös paljon vasta-aiheita:
- sepelvaltimoiden voimakas ateroskleroosi
- verenpaineesta
- epänormaali maksan ja munuaisten toiminta
- diabetes
- tyreotoksikoosi
- kulma-suljettu glaukooma
- vakavia maksan, munuaisten, sydämen, virtsarakon sairauksia
- peptinen haavauma ja pohjukaissuolihaava
- haiman sairaudet
- virtsaamisvaikeuksia eturauhasen adenoomalla
- verisuonitaudit
- krooninen alkoholismi
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos
- alle 12-vuotiaat lapset
Ei suositella käytettäväksi raskauden ja imetyksen aikana.
Theraflu. Usein sekoittaa Tamiflun kanssa, mutta nämä ovat täysin erilaisia lääkkeitä. Käytetään oireenmukaisena lääkkeenä vilustumiseen. Auttaa taistelemaan kuumetta, vilunväristyksiä, päänsärkyä ja lihaskipua, yskimistä, aivastelua, nenätauti.
ainekset:
- paracetamoli 325 mg
- Pheniramine-maleaatti 20 mg
- fenyyliefriinihydrokloridi 10 mg
- askorbiinihappo 50 mg
- ja täyteaineet, makeutusaineet, väriaineet jne.
Saatavana jauheena veteen liuottamiseksi. Pakkauksen sisältö on liuotettava lasilliseen keitettyä kuumaa vettä ja juoma sitä kuumana. Voit ottaa sen tarvittaessa 4 tunnin välein, mutta enintään 3 annosta päivässä.
Lääkkeen vasta-aiheet Teraflu koostuvat tämän lääkkeen vaikuttavien aineiden vasta-aiheiden lisäämisestä ja sisältävät:
- epänormaali maksan ja munuaisten toiminta
- tyreotoksikoosi
- diabetes
- sydänsairaus (sydäninfarkti, takyarytmiat)
- verenpaineesta
- kulma-suljettu glaukooma
- eturauhasen liikakasvu
- krooninen alkoholismi
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos
- alle 12-vuotiaat lapset
- raskaus ja imetys
Rinza ja Rinzasip. Molempien lääkkeiden erot vapautumisen muodossa ja vähäisemmässä määrin vaikuttavien aineiden koostumuksessa.
Rinza on suun kautta otettava pilleri, joka poistaa kylmän tai flunssan oireet (kuume, kipu, nuha).
- paracetamoli 500 mg
- kofeiini 30 mg
- fenyyliefriinihydrokloridi 10 mg
- kloorifenamiinimaleaatti 2 mg
- painon lisäaineet
Annostus - 1 tabletti 3-4 kertaa päivässä. Suurin annos - 4 tablettia. Hoidon kulku on enintään 5 päivää.
Rinzasip on jauhe valmistettaessa liuosta ja sen jälkeen nauttiminen, poistaa myös kylmät oireet (kuume, kipu, nuha), sisältää:
- paracetamoli 750 mg
- kofeiini 30 mg
- Pheniramine-maleaatti 20 mg
- fenyyliefriinihydrokloridi 10 mg
- makeutusaineet, väriaineet ja muut apuaineet
Annostus - aikuisille ja yli 15-vuotiaille lapsille 1 annospussiin 3-4 kertaa päivässä, mutta enintään 4 annospussia päivässä. Hoidon kulku, kuten tablettien kohdalla, ei ole yli 5 päivää.
Kuten kaikilla yhdistelmälääkkeillä, Rinzalla ja Rinzasipilla on passiivisesti suuri määrä erilaisia vasta-aiheita, jotka saadaan summaamalla kunkin kemiallisen aineen vasta-aiheet, jotka ovat:
- epänormaali maksan ja munuaisten toiminta
- tyreotoksikoosi
- diabetes
- sydänsairaus (sydäninfarkti, takyarytmiat)
- verenpaineesta
- kulma-suljettu glaukooma
- eturauhasen liikakasvu
- krooninen alkoholismi
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos
- alle 15-vuotiaat lapset
- raskaus ja imetys
Aspiriinia. Asetyylisalisyylihappo tai aspiriini kuuluu ei-steroidisiin tulehduskipulääkkeisiin. Sillä on anti-inflammatorisia, antipyreettisiä ja kipua lievittäviä vaikutuksia sekä estetään verihiutaleiden aggregaatiota, ts. Veren hyytymistä vähennetään.
ÄLÄ ota oireiden korjaamiseksi flunssaa. Vaskulaarisen seinämän lisääntyneen läpäisevyyden takia tämän sairauden yhteydessä yhdistettynä aspiriiniin voi aiheuttaa verenvuotoa. Sekä aikuiset että lapset eivät saa ottaa aspiriinia flunssaan. Lapsilla salisylaattien antaminen voi aiheuttaa myös Rayn oireyhtymää, vaarallista komplikaatiota, johon liittyy enkefalopatia ja maksan rasva-imeytyminen.
Vasta-aiheet aspiriinin ottamiseksi ovat seuraavat:
- ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaissairaudet (haavaumat, gastriitti, mahalaukun ja suoliston eroosio)
- verenvuototauti
- hemorraginen diathesis
- aortan aneurysman hajottaminen
- portaalihypertensio
- K-vitamiinin puutos
- maksan ja / tai munuaisten vajaatoiminta
- I ja III raskauskolmannekset
- imetyksen aikana
- yliherkkyys asetyylisalisyylihapolle ja muille salisylaateille
Annostus on yksilöllistä. Aikuisilla kerta-annos vaihtelee 40 mg: sta 1 g: aan, päivittäin 150 mg: sta 8 g: iin; käyttöaste - 2-6 kertaa päivässä.
Nurofen. Nurofen-tablettien pääasiallinen vaikuttava aine suun kautta annettavaksi on Ibuprofeeni 200 mg ja apuaineet apuaineina. Haihtuvia tabletteja on saatavilla myös veteen liuottamiseen.
Se on ei-steroidinen anti-inflammatorinen aine. Sillä on kipua lievittävä, antipyreettinen ja anti-inflammatorinen vaikutus.
Aikuisille ja yli 12-vuotiaille lapsille sitä käytetään annoksena 200 mg 3-4 kertaa päivässä, enimmäisannos on enintään 400 mg 3-4 kertaa päivässä. Päivittäinen maksimimäärä on 1200 mg.
6–12-vuotiaat lapset - 200 mg 4 kertaa päivässä. Lapsen painon on oltava yli 20 kg, jotta lääke Nurofen voidaan käyttää.
Vasta:
- - ruoansulatuskanavan eroosio- ja haavaumat vauriot akuutissa vaiheessa, mukaan lukien peptinen haavauma ja pohjukaissuolihaava, haavainen paksusuolitulehdus, mahahaava, Crohnin tauti
- vakava sydämen vajaatoiminta
- vakava verenpaine
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos
- hemofilia, hypokoagulaatio
- leukopenia
- hemorraginen diathesis
- vakavia maksan ja / tai munuaisten ongelmia
- kuulovamma, vestibulaarisen laitteen patologia
- III raskauskolmannes, imetys
- imetysaika (imetys)
- alle 6-vuotiaat lapset
- Yliherkkyys ibuprofeenille tai lääkkeen komponenteille.
Analgin. Vaikuttava aine Metamitsoli-natrium on pyratsolonin johdannainen. Sillä on antipyreettistä, kipua lievittävää ja heikkoa anti-inflammatorista ainetta. Sitä käytetään eri alkuperää oleviin kipuihin sekä infektio- ja tulehdussairauksien aiheuttamaan kuumeeseen.
Se löytyy nimistä: Baralgin ja Trialgin. Näiden tablettien pääasiallinen vaikuttava aine on sama metamitsoli-natrium.
Annostusohjelma Sisäpuolella tai rektaalisesti aikuisille määrätään 250–500 mg 2-3 kertaa päivässä. Suurin kerta-annos - 1 g, päivittäin - 3 g. Yksittäiset annokset 2-3-vuotiaille lapsille ovat 50-100 mg; 4-5 vuotta - 100-200 mg; 6-7 vuotta - 200 mg; 8-14 vuotta - 250-300 mg; vastaanoton moninaisuus - 2-3 kertaa päivässä.
V / m tai / hitaasti aikuisilla - 250-500 mg 2-3 kertaa päivässä. Suurin yksittäinen annos - 1 g, päivittäin - 2 g. Lapsilla parenteraalinen käyttö annoksena 50-100 mg 10 kg: aa kohti.
Vasta:
- munuaisten ja maksan toimintahäiriö
- glukoosi-6-fosfaattihydrogenaasin puutos
- veritaudit
- yliherkkyys pyratsolonijohdannaisille
Käytännössä en käytä sitä millään tavalla, koska tällä hetkellä planeetalla esiintyvä dipyronin tuotanto (pääasiassa Intiassa) on keskittynyt markkinoihimme. Joissakin Euroopan maissa, Yhdysvalloissa, Japanissa ja Australiassa tätä lääkettä ei käytetä tai kielletä valtavan komplikaation kehittymisen vuoksi - agranulosytoosi (veren tauti, joka liittyy neutrofiilien määrän vähenemiseen (neutropenia)), joka voi olla kohtalokas. Joten unohda tavallinen tabletti pilleri analginina, on laaja luettelo huumeista vähemmän haitallisia ja saatavilla julkisesti.
Pakattujen ja maukkaiden oireenmukaisten oireiden käyttäminen vilustumiseen ja flunssaan johtaa jo nyt kielteisiin seurauksiin, kuten äkilliseen verenvuotoon, myrkytykseen ja kaikkiin, koska ihmiset unohtavat, että kauniin pussin takana on lääke, joka voi olla myös yliannostus. Esimerkiksi edellä mainituilla yhdistetyillä lääkkeillä on suurin päiväannos - tavallisesti 3-4 annospussia päivässä. Ei 10 annospussia, jotka ovat huolimattomia tovereja, jotka haluavat sotilaan itsensä ja rakkaansa, nousee vähän lämpötilaa - päästä heti pussiin. Ja missä on kehon taistelu sairauden kanssa? Säilytä, sitten kirjoitus on kadonnut, ja siihen voi liittyä hirvittäviä komplikaatioita. Ja kun syntyneiden komplikaatioiden takia ambulanssi "itsehakut" saapuu jopa puheluun, he eivät voi edes yhdistää näitä ilmentymiä ihmeellisten lämpötila-annosten käyttöön, jotka pahentavat suuresti sairaan tilan tilaa.
On myös syytä muistaa, että monikomponenttista lääkettä käytettäessä muita lääkkeitä, jotka sisältävät samoja vaikuttavia aineita kuin tätä lääkettä, ei voida ottaa rinnakkain. Et voi esimerkiksi ottaa yhteen puhdasta parasetamolia ja monikomponenttisia valmisteita, jotka sisältävät parasetamolia niiden koostumuksessa.
Mielestäni lääkäri on tämä: on parempi käyttää monokomponenttisia (yksi vaikuttava aine) lääkkeitä. Sitten, kun on kyse patologisten reaktioiden kehittymisestä, voidaan ymmärtää, mikä lääke on aiheuttanut tämän reaktion ja käsitellyt riittävästi syntynyttä komplikaatiota. Myös yhden lääkkeen ottamisen yhteydessä elimistö tarvitsee paljon vähemmän voimaa hajottaa ja assimiloida sitä kuin ylikuormittaa säilöntäaineiden, väriaineiden ja muiden hyödyttömien aineiden ylikuormittamia oireita sisältäviä jauheita ja pillereitä. Energia on hänelle hyödyllinen influenssan ja vilustumisen torjunnassa. Erityisesti ei ole välttämätöntä käyttää monikomponentteja antipyreettisiä ja oireenmukaisia lääkkeitä lapsille, sillä heidän ruumiinsa voivat olla erityisen haitallisia.
Antipyretics: luettelo parhaista huumeista aikuisille
Antipyreettejä voidaan kutsua kaikkein halutuimmiksi lääkkeiksi.
Lähes jokaisella on korkea kuume. Erilaiset lääkkeet voivat sekoittaa potilaan.
Tästä syystä sinun on tiedettävä, missä tilanteissa se on tarkoituksenmukaista.
Milloin juoda pilleri?
Ei ole aina kiireellistä tarvetta alentaa kuumetta, koska se on ihmiskehon täysin luonnollinen reaktio ärsykkeeseen. Tässä vaiheessa keho tuottaa interferonia, joka auttaa torjumaan viruksia.
Lämpötila- lääkkeet eivät voi vaikuttaa potilaan paranemisprosessiin. He lopettavat vain joitakin taudin oireita.
Kun on mahdollisuus viettää vähintään pari päivää säästäväisessä tilassa, kun parannetaan tilaa vain klassisilla fyysisillä menetelmillä, on parasta luopua kokonaan kuumeista. Tällä hetkellä on hyvä tehdä jäähdytyspuristimet, asentaa ilmanvaihto ja juoda niin paljon nestettä kuin mahdollista.
On kuitenkin tapauksia, joissa antipyreettisiä lääkkeitä tarvitaan edelleen:
- huono lämmön sietokyky;
- bakteriaalisen infektion lisääminen;
- kiusauksia tai niiden alkamista;
- lämpötila 38,5 ° C lapsilla;
- lämpötila 39 ° C aikuisessa;
- lämpötila 38–38,5 ° C vauvoilla, jotka ovat enintään 2 kuukautta, ja raskaana oleville naisille.
Jos antipyreettinen hoito ei auta 60 minuutin kuluessa lääkkeen ottamisesta, sinun tulee välittömästi kääntyä lääkärin puoleen.
Kuinka alentaa lämpötilaa
On olemassa lääkkeitä, jotka voivat vähentää lämpötilaa, lievittää kipua ja hidastaa tulehdusprosessia. Tällaiset varat kuuluvat ei-steroidisten tulehduskipulääkkeiden ryhmään.
Lääkkeet ovat ei-hormonaalisia ja auttavat normalisoimaan lämpötilan indikaattoreita, jotka johtuvat syklo-oksigenaasin entsyymin estämisestä, joka koostuu kahdesta osasta. Hän on vastuussa sellaisten aineiden erittymisestä, jotka antavat signaalin lämpöregulaatiokeskukselle lämpötilan vähentämisen tarpeesta.
Antipyreettiset tulehduskipulääkkeet on yleensä jaettu seuraaviin ryhmiin:
- ensimmäisen sukupolven antipyreettinen. Niiden vaikuttavat aineet ovat indometasiini, ibuprofeeni, fenyylibutatsoni, parasetamoli, metamitsoli, diklofenaakki, asetyylisalisyylihappo. Tällainen anti-inflammatorinen aine inhiboi syklo-oksigenaasin molempia osia, mutta provosoi monia negatiivisia reaktioita. Potilas voi kokea oliguriaa, bronkospasmeja, ruoansulatuskanavan häiriöitä, munuaisia, maksan, haavaumia;
- toisen sukupolven. Ne perustuvat aineisiin, jotka ovat Coxib, Nimesulide, Meloxicam. Huumeet vaikuttavat haitallisesti sydämen suorituskykyyn, mutta niillä ei ole muita puutteita edeltäjinä.
Mitä enemmän kuumetta potilas kuluttaa, sitä suurempi on riski, että kehossa ilmenee negatiivisia reaktioita.
Tärkeä seikka: lääkkeet otetaan vain sen jälkeen, kun lämpötila nousee, eikä sitä estetä!
Tilat aikuisille
Lääkärit suosittelevat yhden komponentin antipyreettisten lääkkeiden ottamista, koska ne imevät paljon nopeammin ja tehokkaammin. Samanaikaisesti on kiellettyä juoda lääkkeitä, joilla on samanlaiset vaikuttavat aineet. Muuten niiden annostus kasvaa.
Lääketieteellinen käytäntö osoittaa, että aikuiset suositellaan usein ensimmäisen sukupolven ei-steroidisia tulehduskipulääkkeitä. Seuraavassa on luettelo NSAID-yhdisteistä ja niiden vaikuttavista aineista.
tabletit
Parasetamolin ja sen yhdistelmälääkkeiden tabletit kestävät enintään 4 kertaa päivässä, tilavuus 500-1000 mg. Kivun ja kuumeen lievittämiseksi on ilmoitettu ibuklin, teraflu, panoxen, panadoli, rhinza, coldrex, kylmäaine, tylenoli.
Puhdas muodossa oleva parasetamoli ei kykene aiheuttamaan vakavia kielteisiä vaikutuksia, mutta jos annoksia ei noudateta, tabletit aiheuttavat allergisia reaktioita ja maksaongelmia.
Ibuprofeeni ottaa 200-400 mg, enintään 3-4 kertaa päivässä. Tabletit flunssan ja muiden virussairauksien varalta:
Antipyreettisten ja analgeettisten vaikutusten lisäksi niille on tunnusomaista tulehdusta ehkäisevä vaikutus. Ibuprofeeni toimii nopeasti ja ilman kielteisiä seurauksia.
Toinen hyvä ja tehokas lääke asetyylisalisyylihapolle. Tähän ryhmään kuuluvat: citramoni, aspiriini, sitropack, askofen. Tabletit ovat yleisiä, koska ne lievittävät tulehdusta, vähentävät lämpöä ja nukuttavat. On kuitenkin olemassa myös aspiriinin negatiivisia näkökohtia.
Yleensä se on ruuansulatuselinten, sydämen, verisuonten, hengityselinten loukkaus. Asetyylisalisyylihappoa ei käytetä alle 12-vuotiaiden lasten hoitoon.
Aspiriini on ehdottomasti kielletty flunssa, koska se usein aiheuttaa verenvuotoa!
Negatiivisten vaikutusten kehittymisen estämiseksi lääkärit suosittelevat 75 - 150 mg: n annoksen ottamista päivässä. Vahvista huumeiden vaikutuksia voi hapattaa mehuja ja muita vastaavia juomia. Jos potilaalla on ollut ruoansulatuskanavan ongelmia, mehu korvataan emäksisillä kivennäisvesillä.
Metamitsolia käytetään usein kehon lämpötilan normalisointiin. Tähän perustuvat valmistelut ovat:
Terapeuttinen vaikutus voidaan saavuttaa, jos juot 250–300 mg kolme kertaa päivässä. Tällainen vahva ja tehokas korjaustoimenpide selviytyy täydellisesti minkä tahansa etiologian kivun oireyhtymästä, mutta se vähentää lievästi kuumetta ja tulehdusprosessia.
Jos tilanne on kiireellinen, lääkäri määrää metamitsolia lihaksensisäisesti. Jos potilaalla ei ole lupaa ottaa huumeita tähän ryhmään, potilas voi aiheuttaa vaarallisten allergisten reaktioiden kehittymisen. Allergiat voivat johtaa anafylaktiseen sokkiin ja potilaan kuolemaan.
On toistuvasti osoitettu, että tällaiset tabletit auttavat vähentämään leukosyyttien (valkosolujen) määrää, mikä pahentaa kehon vastustuskykyä bakteereille ja viruksille.
Joissakin maailman maissa metamitsolilääkkeet ovat yleensä kiellettyjä. Huumeiden pääasiallinen etu melko edulliseen hintaan ja mahdollisuus laskimoon.
kynttilät
Antipyreettisiä peräpuikkoja, jotka ovat aikuisten potilaita, määrätään vain tapauksissa, joissa pillereitä ei ole mahdollista ottaa.
Suosituimpien ja tehokkaimpien peräsuolilääkkeiden luettelo on seuraava:
- parasetamolia. Influenssa, kuume, kivun oireyhtymä, käytetään 0,25-0,5 g: n käyttöä neljä kertaa päivässä.
- Voltaren. Tämän lääkkeen vaikuttava aine on diklofenaakki-natrium. Se auttaa lievittämään tulehduksellisten patologioiden oireita: kuumetta, kipua. Aikuisannoksen vakioannos on 50 mg kolme kertaa päivässä;
- meloksikaamia. Tehokas lääke, joka selviytyy erilaisista niveltulehdusmuodoista. Lääkärit suosittelevat 1 kynttilän käyttöä päivässä (15 mg);
- Cefecone H valmistetaan asetyylisalisyylihaposta. Määritä kuume, tulehduksen aiheuttama kipu. Hoito on tehokasta ja turvallista, jos käytät 1-3 peräpuikkoa päivässä;
- indometasiinia. Vaikuttava aine indolietikkahappo. Kynttilöitä suositellaan tuki- ja liikuntaelimistön, ruuansulatuskanavan, ENT-elinten sairauksiin. Tehokas annos - 25-50 mg kolme kertaa päivässä.
Jos vertaamme peräpuikkoja tablettien ja jauheiden kanssa, kynttilät toimivat paljon nopeammin ja eivät kykene aiheuttamaan kehon negatiivisia reaktioita.
Antipyreettinen lapsille
Lasten korkean kuumeisen lääkkeen osalta ne ovat välttämättömiä vain äärimmäisissä tapauksissa monien sivuvaikutusten vuoksi. Kukin vanhempi on kuitenkin velvollinen tietämään, missä tilanteissa lääkkeitä tulisi suosia ja mitä juotava vilustuminen.
Niinpä lapsille voidaan antaa antipyreettisiä kynttilöitä. Ne soveltuvat pienimpien potilaiden hoitoon. Terapeuttinen vaikutus kehoon näkyy 40 minuutin kuluttua. Peräpuikot ovat tehokkaita ja käteviä. Ne voidaan syöttää, vaikka vauva nukkuu.
Vanhemmat lapset, jotka jo osaavat juoda lusikasta, lääkäri määrää potion ja siirapit. Työ nestemäiset lääkkeet alkavat puolen tunnin kuluttua. Niillä on miellyttävä maku, haju, joka saavutetaan erityisten lisäaineiden ansiosta. Sinun pitäisi tietää, että joissakin lapsissa makuja ja makeutusaineita voi aiheuttaa allergioita.
Tabletteja suositellaan lapselle, jos hän on yli 3-vuotias. Toisin sanoen potilas voi helposti nielaista antipyreettiä.
Pakollisen katkoksen on oltava vähintään 4 tuntia lääkkeen ottamisen välillä!
Kaikki tabletit, kynttilät, siirapit ja seokset valmistetaan ainoastaan seuraavien seikkojen perusteella:
- parasetamoli: panadoli, salpoli, kefekoni D, tylenoli, asetaminofeeni, efferalgan. Ne ovat tehokkaita virussairauksiin. Nopeasti imeytyy ruoansulatuskanavaan, normalisoi kehon lämpötilaa, on jopa 4 tuntia. Vastasyntyneet tällaiset lääkkeet antavat 8-12 tunnin välein yliannostuksen estämiseksi. Päivittäinen annos on enintään 60 mg / kg potilaan painoa. On haittavaikutuksia;
- ibuprofeeni: ibufen, nurofen. Parasetamoli toimii paljon nopeammin ja paremmin, mutta niistä on enemmän sivureaktioita. Suositellaan tulehduksellisille prosesseille, joilla on tuntematon etiologia ja joihin liittyy kipua ja kuumetta. Suurin päiväannos on 40 mg / kg.
Antipyretic kielletty ottamasta pidempään kuin 3-5 päivää peräkkäin (riippuen vaikuttavasta aineesta). Siksi komplikaatioiden ehkäisemiseksi kannattaa aina kääntyä lääkärin puoleen. Yksityiskohtaiset tiedot antipyreettisen vaikutuksen mekanismista tässä artikkelissa olevassa videossa.
Kylmät korjaustoimenpiteet: antiviraaliset, antipyreettiset, antibiootit
Kylmyyksiä kutsutaan yleensä sairauksiksi, joille on havaittu seuraavat oireet: nenä, yskä, kurkkukipu. Kylmän uskotaan menevän itsestään, jopa ilman hoitoa. Mutta näin ei ole aina. Jos et ota lääkettä, niin jotkut "kylmät" ei ole niin helppo päästä eroon.
Mitkä sairaudet hoitavat kylmähoitoa? Kylmyydellä ihmiset yleensä tarkoittavat akuutteja hengitystie- ja bakteeri-infektioita, influenssaa ja joskus huulilla herpes.
Yleisen kylmän syyt
Mikä on sairaus? Miksi meillä on kylmä? On useita syitä:
- Kylmät ovat useimmiten hyvin tarttuvia (erittäin tarttuvia);
- Heikko koskemattomuus. Jos immuunijärjestelmä ei pysty nopeasti tukahduttamaan infektiota, tauti etenee nopeasti;
- Hypotermia, stressi - usein vaikuttavat kylmän alkamiseen.
Kylmän tärkeimmät oireet
- Korotetussa lämpötilassa;
- yskä;
- Nenä;
- Kurkkukipu;
- päänsärky;
- Karkea ääni;
- Lihas- ja nivelkipu;
- Heikkous, väsymys;
- Punaiset silmät.
Useiden näiden oireiden yhdistelmä on todennäköisesti kylmä. On totta, että taudin puhkeaminen on samanlainen kuin tavallinen kylmä, ja sitten ilmenee muita oireita:
- On ihottuma tai petekiat (pienet tummanpunaiset täplät, joiden halkaisija on 1-2 millimetriä);
- Tulehdetut imusolmukkeet kaulassa;
- Tonnialeissa tarkastuksen aikana näkyvät valkoiset raidat.
Nämä oireet viittaavat siihen, että tauti voi olla melko vakava, ja viipymättä on tarpeen kuulla asiantuntijaa diagnoosin ja hoidon suositusten tekemiseksi.
Kylmä lääke
Kuva: Boiarkina Marina / Shutterstock.com
Koska kylmän kulku voi vaihdella, ei ole mitään yleistä korjausta kylmään. Yleensä lääkkeet jaetaan kahteen ryhmään:
- Antiviraaliset aineet;
- Oireelliset korjaustoimenpiteet.
ARVI-bakteeritartunnan komplikaatiossa määrätään antibiootteja.
Viruksenvastaiset lääkkeet vilustumiseen
Kylmä ei koskaan tule ajoissa, mutta on aikoja, jolloin et voi sairastua ollenkaan, ja sinun on parannettava mahdollisimman pian. Miten sitten parantaa nopeasti kylmää? Ensinnäkin viruslääkkeet auttavat nopeasti selviytymään kylmästä. Älä odota, kunnes sairaus saa täyden voiman, ota virustentorjunta-aineet kylmän ensimmäiseksi merkiksi. Hyvä tulos ei vain aikuisilla vaan myös lapsilla antaa lääkkeelle "Oscillococcinum". Mitä nopeammin aloitat hoidon, sitä nopeammin näet tuloksen: kylmä kulkee paljon nopeammin. Miten viruslääkkeet vilustuvat? Toisaalta nämä lääkkeet auttavat omaa immuniteettiaan infektioiden torjumisessa, ja toisaalta ne vaikuttavat kehoon tunkeutuneeseen virukseen.
On olemassa useita lääkkeitä, joilla on kohdennettu vaikutus ja jotka ovat tehokkaita vain tietyntyyppistä virusta vastaan. Esimerkiksi influenssan vastaisista lääkkeistä voidaan sanoa:
Nämä lääkkeet on määrätty pääasiassa A- ja B-influenssan hoitoon, ja yleisellä kylmällä ne ovat tehottomia.
Interferoni vilustumiseen
Joskus, kun merkkejä kylmästä määrää lääkkeitä, jotka sisältävät interferonia. Interferoni on proteiini, jonka solu tuottaa vastauksena viruksen invaasioon sen replikaation estämiseksi. Siten interferonia sisältävien lääkkeiden vaikutus perustuu sen kykyyn inhiboida virusten lisääntymistä ja stimuloida immuunijärjestelmää torjumaan viruksia. Interferonia sisältäviä valmisteita käytetään erilaisten virussairauksien, ei pelkästään kylmän, hoitoon.
Apteekeissa on laaja valikoima interferonia sisältäviä ei-reseptilääkkeitä: tippoja, voiteita, geelejä, vilustuskynttilöitä SARS- ja influenssalaitteisiin. Näiden lääkkeiden vaikutusta ei ole osoitettu, joten Länsi-Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa tällaisia lääkkeitä ei käytetä lääkkeinä vilustumiseen.
Korkea kuume ja antipyreettiset lääkkeet vilustumiseen
Normaali ruumiinlämpötila kainalossa mitattuna on 36,6 asteen lämpötila. Tiedetään, että päivän aikana lämpötila voi vaihdella 0,5 - 1 asteen sisällä. Kylmällä lämpötila yleensä nousee, ja tämä johtuu siitä, että mikrobit vapautuvat elimistöön vapauttamalla toksiineja (myrkkyjä), jotka aiheuttavat reaktion, joka laukaisee tiettyjen aineiden tuotannon, joka puolestaan vaikuttaa aivojen lämpötilan keskipisteeseen.
Lääketieteessä on erityinen termi kohonneelle lämpötilalle - kuume. Kuume kehittyy aina tietyn skenaarion mukaan ja siinä on 3 vaihetta: lämpötilan nousu, jonkin aikaa pitäminen korkealla tasolla, lasku alkuperäiseen. Lisäksi toinen vaihe voi kestää useita tunteja tai päiviä tai viikkoa.
Kuume on jatkuva oire lähes kaikissa vilustumisissa.
Lämpötilan nousun asteesta riippuen kuume on yleensä jaettu seuraavasti:
- Subfebrile - 37,2 - 38,0;
- Matala kuume - 38,1 - 39,0;
- Korkea kuume - 39,1 - 40,1;
- Hyvin korkea kuume (hyperpyrexia) - yli 40 astetta.
Täytyykö kyllästää lämpötila?
Älä kiirehdi välittömästi vähentämään kuumetta, anna keholle mahdollisuus ottaa oma immuuni suojaamaan infektiota vastaan. Jos lämpömittari osoittaa kuitenkin merkin, joka on yli 38,5 astetta ja potilas ei siedä tällaista lämpötilaa hyvin, voidaan ottaa antipyreettinen. Erityisen korkea lämpötila on vaarallista lapsille, koska se voi aiheuttaa kouristuksia. Siksi ensiapupakkauksessa on aina oltava febrifuge:
- Kipulääkkeet (parasetamoli, fenatsoni jne.);
- Ei-steroidiset tulehduskipulääkkeet (asetyylisalisyylihappo, ibuprofeeni jne.)
Yleiskatsaus vilustumisenestoaineisiin:
- Parasetamolia.
- Käytetään vähentämään kuumetta kaikissa ikäryhmissä.
- Sitä pidetään yleensä turvallisena lapsille, koska se ei liity Raynaudin oireyhtymän riskiin.
- Ei aiheuta vatsan ärsytystä.
- Toisin kuin aspiriini ja ibuprofeeni, parasetamoli ei auta vähentämään tulehdusta.
- Ibuprofeenia.
- Sillä on kipua lievittävä ja antipyreettinen vaikutus.
- Alle vuoden ikäisten lasten tulee määrätä lääkäri.
- Sitä ei pidä käyttää lapsilla, joilla on astma, kroonisesti sairaat lapset, sekä potilailla, joilla on gastriitti ja maha-suolikanavan haavauma.
- Asetyylisalisyylihappo.
- Tunnetaan laajalti nimellä Aspirin.
- Antipyreettinen ja anti-inflammatorinen aine.
- Ei käytetä lapsilla Reye-oireyhtymän riskin vuoksi.
- Ei yhteensopiva alkoholin kanssa
Kurkkukipu ja kylmä
Kylmällä kurkkukipu liittyy useimmiten seuraaviin sairauksiin:
- Faringiitti (nielun limakalvon tulehdus);
- Angina (mandelien tulehdus ja nielun limakalvo);
- Laryngiitti (kurkunpään tulehdus).
Kurkun kurkun hoito riippuu taudin syystä. Esimerkiksi kurkkukipu, antibioottihoito on osoitettu, koska tämä tauti johtuu useimmiten bakteereista: streptokokkeista ja stafylokokkeista.
Nielutulehdusta varten määritä:
- Gargling (Miramistin, Rotokan, salvia, kamomilla, eukalyptus jne.)
- Kastelu kivun kanssa kurkussa (Hexoral, Tantum Verde jne.);
- Kurkkua pehmentävien tablettien resorptio (Gramicidin, Strepsis, Faringosept jne.).
Laryngiitin oireiden lievittämiseksi suositellaan äänen leviämistä. Hyvin auttaa kädetys pillereitä imee "Gomeovoks".
Yskä kylmäksi
Yskä on kehon suojaava reaktio, jonka tarkoituksena on poistaa hengityselimistä peräisin oleva erittyminen, pöly ja vieraat hiukkaset. Refleksi yskä tapahtuu, kun esiintyy pleuraalista ärsytystä. Tärkeä rooli yskän diagnosoinnissa on oireiden mukana: syljen esiintyminen, sen väri ja luonne, hengenahdistus, hengityksen vinkuminen.
Yskän yskä on kuiva ja märkä. Märkä yskä, johon liittyy syljen muodostuminen, joka esiintyy keuhkoputken limakalvon tulehduksen seurauksena. Kostean yskän hoitoon kylmähoitoa varten tarvitset:
- Vähennä limakalvojen turvotusta ja tulehdusta;
- Vähennä sylinterin viskositeettia;
- Estä pysähtyminen;
- Palauta luonnolliset puhdistusmekanismit.
Kuiva yskä (ilman sylinteriä) edellyttää eri lähestymistapaa hoitoon, on tarpeen:
- Vähennä kurkun ärsytystä;
- Vähennä tulehdusta;
- Vähennä yskimissyklien esiintymistiheyttä;
- Käännä yskä märkänä muotoon.
Yskä voi säilyä jonkin aikaa, myös kaikkien muiden taudin oireiden häviämisen jälkeen.
Väsynyt nenä kylmällä
Väsynyt nenä tai tieteellinen nuha on usein ja hyvin epämiellyttävä kylmän oire. Riniitti on nenän limakalvon tulehdus. Rauhallinen nenä, jossa on kylmä, on luonteeltaan virus- ja bakteeri. Nenän limakalvo erittyy nenän kautta. Snot - ei aina ole vaaraton kylmän oire. Riniitti voi johtaa sellaisiin tavallisen kylmän komplikaatioihin, kuten sinuiitti, etumainen siniitti, otiitti ja jotkut muut. Siksi nuorten, erityisesti lasten, hoitoa tulee hoitaa huolellisesti.
Riniitin hoitoon:
- Vasokonstriktoripisarat ja suihkeet (hengityksen helpottamiseksi);
- Pisarat ja suihkeet antibiootilla (bakteeri-infektioita varten);
- Kosteuttavat suihkeet ja pisarat (nenäkanavien pesemiseen ja kostuttamiseen);
- Laitteet nenän pesemiseen.
Yhdistelmälääkkeet vilustumisen hoitoon
On olemassa useita lääkkeitä, joiden tarkoituksena on hoitaa useita kylmän kylmän oireita samanaikaisesti. Useimmiten valmistaja valmistaa tällaisia varoja kylmähoitoa varten. Lääkkeen vaikutus sen ainesosien takia. Tyypillisesti tämä on:
- Askorbiinihappo;
- parasetamoli;
- Fenylefriini ja muut.
Siksi yhdistetyt lääkkeet samanaikaisesti poistavat tällaiset kylmät oireet kuten:
- Korotetussa lämpötilassa;
- päänsärky;
- vilunväristykset;
- Kipu nivelissä ja lihaksissa;
- Kipu nilkoissa;
- Nenän tukkoisuus;
- Kurkkukipu.
On syytä muistaa, että vilustuminen ja flunssa eivät ole toivottavia yhdistää viruslääkkeitä ja yhdistelmälääkkeitä. Ensinnäkin, juo antiviraalisia lääkkeitä ja aloita sitten hoito yhdistelmälääkkeillä.
Yleiset suositukset vilustumisesta ja flunssa
Kylmän aikana yritä rentoutua enemmän, saada riittävästi unta. Juo mahdollisimman paljon lämmintä nestettä: teetä, kompottia, mehua. Syö helposti sulavaa ruokaa. Ota lääkärin määräämiä lääkkeitä, älä hoitaa itseäsi. Kylmyydellä tärkeintä ei ole saada komplikaatiota taudista, muista tämä ja huolehtia itsestäsi!
Top 15 Antipyretics
Ominaisuuden luokitus
Kuume on yleinen esiintyminen sekä aikuisilla että lapsilla. Se johtuu ruumiininfektiosta tartuntatauteilla, tulehduksellisten prosessien esiintymisestä jne. Lämpökäsittelyn häiriöihin liittyy epämiellyttäviä tunteita ja aiheuttaa epämukavuutta ihmisille. Päästäkseen eroon lämpötilasta käytetään erityisiä antipyreettisiä aineita. He eivät taistele infektioita vastaan ja eivät lievitä tulehdusta, vaan vain auttavat tuntemaan olonsa paremmin tietyn ajan. Usein tämä aika riittää määrittämään sen esiintymisen syyn ja jopa estämään sen.
Kaikki antipyreettiset aineet on jaettu kahteen ryhmään:
- Paratsetomolipohjaisia lääkkeitä pidetään yleisimpinä. Ne vähentävät lämpötilaa noin neljän tunnin ajan viruksen tauteissa, mutta niillä on sivuvaikutuksia;
- Ibuprofeenipohjaiset lääkkeet vähentävät tehokkaammin kuumetta, alkavat toimia paljon nopeammin, mutta voivat aiheuttaa vielä enemmän haittavaikutuksia. Suositellaan tulehdukselle ja kuumeelle.
Antipyreettisten lääkkeiden käyttäminen on vain tietyissä tapauksissa: jos lämpötila nousee yli 39 astetta, jos siihen liittyy päänsärkyä, epämiellyttävää haurautta ja kuumetta. Lääkärit kieltävät tällaisten varojen käytön ehkäisyyn. Älä unohda, että lääkkeiden käyttö edellyttää etukäteen kuulemista asiantuntijan kanssa. Erityisesti silloin, kun kyse on lapsesta Kaikki syöpymättömät eivät sovi lapsille.
Välineillä lämpötilan vähentämiseksi on useita vasta-aiheita:
- Useiden samanlaisten antipyreettien ottaminen kerralla;
- Allergia pääkomponentille;
- Raskaus ja imetys (joillekin lääkkeille).
Meidän luokitus on paras antipyretic lapsille ja aikuisille.
Paras antipyreettinen aikuisille
5 Parasetamoli
Luotettavin tapa päästä eroon aikuisen korkeasta lämpötilasta on epäilemättä Paracetamolin käyttö. Se vapautuu tableteista, joissa ei ole lisäkomponentteja. Pakkaus, jossa on 20 kappaletta 500 mg, maksaa noin 20 ruplaa. Sitä myydään jokaisessa apteekissa eikä tarvita lääkärin määräystä. Koska pilleri on otettu, se kestää yleensä noin 40 minuuttia ennen kuin lämpötila alkaa laskea. Mutta vaikutus kestää jopa 4 tuntia. Vasta-aiheista vain aineen sietämättömyys ja krooninen alkoholismi ovat läsnä. Pillerit eivät ainoastaan normalisoi kehon lämpöasetusta, vaan niillä on myös heikko anti-inflammatorinen vaikutus sekä lievittää kivun oireyhtymää. Lääkettä "Parasetamoli" on pitkään pidetty "perinteisenä" keinona päästä eroon kuumeesta. Samalla sillä on alhaisimmat kustannukset, toisin kuin sen vastapuolet.
- Paras hinta;
- Tehokkuus osoittautunut vuosien varrella;
- Harvat vasta-aiheet.
- Aiheuttaa liiallista hikoilua.
4 Citramon II
Yhdistetyn lääkkeen lääke, jonka tärkein vaikuttava aine on asetyylisalisyylihapon ja parasetamolin symbioosi. Nämä komponentit pyrkivät nopeasti vähentämään kehon lämpötilaa, kipua ja ehkäisemään verihyytymiä aluksissa. Lisäksi, koska koostumuksessa on kofeiinia, aivojen verisuonten sävyä säännellään, mikä vaikuttaa talteenoton kiihtymiseen ja lievittää näön hämärtymistä. Lääketieteellisillä foorumeilla lääkärit jättävät vain positiivisen palautteen, jossa sanotaan, että "Citramon P" tulee olla jokaisessa kotilääketieteessä. On kuitenkin huomattava, että lääke lisää verenpainetta, joten verenpainelääkkeet ovat vasta-aiheisia. ”Citramon P” otetaan tavallisesti neljän tunnin välein ennen ateriaa tai sen jälkeen, päivittäinen sallittu määrä on 3-4 tablettia, kurssi ei saa kestää yli 8 päivää. Voit ostaa myös budjettihinnan.
- Estää verihyytymien syntymisen astioissa;
- Poistaa epäselvät;
- Monet positiiviset palautteet lääkäreiltä;
- Alhainen hinta.
3 ibuklin
"Ibuklin" - ainutlaatuinen huume, joka perustuu paracetamolin toimintaan yhdessä ibuprofeenin kanssa. Useimmiten antipyreettisillä lääkkeillä on vain yksi näistä komponenteista. Kaksitoiminen työkalu on erinomainen analgeettinen vaikutus ja normalisoi aikuisen kehon lämpötilaa. Saatavana tabletteina, joiden imeytymisnopeus on noin 40 minuuttia. "Ibuklin" on monta vuotta peräkkäin ollut katsausten johtaja. Osoitettu käytettäväksi hammassärky, neuralgia, mustelmat, kylmä tai flunssa. Ohjeissa on kontraindikaatioita ja sivuvaikutuksia. Optimaalinen lämpötila pidetään 6 tuntia pillerin ottamisen jälkeen. Raskauden ja imetyksen aikana on kiellettyä käyttää.
- Positiivinen palaute;
- Kahden tehokkaan komponentin yhdistelmä.
- Paljon vasta-aiheita.
2 Coldact Plus
Monimutkaisen ja pitkittyneen kapselin kapselit eivät sisällä yhtä, vaan useita aktiivisia komponentteja: parasetamolia (200 mg), fenyyliefriiniä (25 mg) ja kloorifeniramiinia (8 mg). ”Coldact Plus” anestesoi tehokkaasti ja lyödä lämpötilaa, se ei aiheuta allergisia reaktioita ja jopa päinvastoin taistelee tällaisia ilmentymiä vastaan, kuten aivastelua, silmien repeytymistä ja kutinaa. Valmistaja väittää, että 1 kapseli on suunniteltu 12 tunnin ajaksi, eli se on enemmän kuin tarpeeksi ottaa esimerkiksi aamulla ja illalla kapselissa. Puolen tunnin kuluttua lääkkeen käytöstä voit havaita tällaisten oireiden, kuten kurkun nenä, päänsärky, tulehduksellisten prosessien aiheuttama kipu ja tietysti kehon lämpötilan lasku. Siirappia ja tabletteja myydään myös, mutta nämä vapautumismuodot eivät ole yleisiä.
- Paracetamolin hellävarainen pitoisuus;
- Allergisten reaktioiden estäminen;
- Pisin toimenpide (12 tuntia).
1 Voltaren
Nesteytymättömien tulehduskipulääkkeiden merkittävä edustaja on kynttilät "Voltaren", suosittu Novartiksen valmistaja. Tärkein komponentti on diklofenaakki, joka ei ainoastaan aktiivisesti taistele korkeaa lämpötilaa vastaan, vaan myös vähentää kipua ja sillä on myös voimakas tulehdusta ehkäisevä vaikutus. Tämä erottaa Voltarenin muista antipyreettisistä lääkkeistä. Nopean imunopeuden ansiosta kynttilät alkavat toimia 5-10 minuutin kuluessa. Suositellaan käytettäväksi myös vaikean kivun (reuma, migreeni, neuralgia jne.) Yhteydessä. Ostajat jättävät sovelluksesta vain positiivisen palautteen. Sillä on monia vasta-aiheita, kuten mahahaava, proktiitti, astma jne.
- Se alkaa toimia 5-10 minuutin kuluessa;
- Vähentää voimakasta kipua;
- Vähentää tulehdusta;
- Asiantuntijoiden suosittelema;
- Upeat arviot.
- Vakavat sivuvaikutukset.
Paras antipyretic lapsille
5 Cefecone D
Lääke "Cefecon D" on saatavana rektaalisten peräpuikkojen muodossa. Sitä suositellaan käytettäväksi 3 kuukaudesta 12 vuoteen, mutta lääkemääräystä sovelletaan nuoremmalla iällä. Kynttilät ovat erittäin käteviä, koska ne voidaan antaa jopa nukkumassa olevalle lapselle, ja niillä on kuumetta vähentävä vaikutus 20 minuutin kuluttua (toisin kuin muut muodot). Annos vaihtelee lapsen iän mukaan, esimerkiksi käytetään yhtä 100 mg: n kynttilää vuodessa, ja 3 vuoden kuluttua annos on 250 mg. Työkalun tärkeitä etuja ovat sen alhaiset kustannukset ja monipuolisuus. Lämpötilan pienentämisen lisäksi Tsefekon D: llä on anti-inflammatorinen ja analgeettinen vaikutus (poistetaan päänsärky, hammassärky jne.). Tärkein komponentti on paratsetamoli. Vasta-aiheet ovat alle 1 kuukauden ikäisiä ja komponenttien allergia.
- Kätevä vapautusmuoto;
- pitkä säilyvyys (2 vuotta);
- Matala hinta;
- Todistettu tehokkuus;
- Hyvät arvostelut.
4 Efferalgan
Parhaiten mainostettu siirappi Efferalgan, jonka pääasiallinen vaikuttava aine on paracetamoli (30 mg / 1 ml), voidaan kutsua parhaana, edulliseen hintaan. Sitä voidaan käyttää lapsille, joiden elinikä on 1 kuukausi ja joiden paino on 4 kg. 90 ml: n pullo riittää täydelliseen kurssiin, joka ei kuitenkaan saa ylittää 3 päivää - febrifugina ja 5 päivää - kipulääkkeenä. Arvosteluissa he huomaavat, että lämpötila alkaa laskea 15 minuutin kuluessa nauttimisen jälkeen. Sarja on epätyypillinen, mutta miellyttävä mitta-lusikka. Usein vanhemmat joutuvat laskemaan lääkkeen annoksen murusien iän ja painon mukaan, mutta valmistaja on ratkaissut tämän ongelman tekemällä merkinnän painolla lusikalla. Läpinäkyvä värisiirappi, joka osoittaa väriaineiden puuttumista. Ja karamellin maku varmasti miellyttää pieniä potilaita. Myynnissä on myös muita vapautumisen muotoja: rektaalisia peräpuikkoja ja poretabletteja.
- Sallittu ensimmäisestä elämästä;
- Kätevä mittalusikka;
- Ei sisällä väriaineita;
- Miellyttävä maku;
- Budjettihinta.
3 Maxicold
Maailman terveysjärjestön, Maxixoldin, lapsille suosittelemat antisirupit torjuvat oireita, kuten vilunväristykset, kuume ja kipu. Se toteutetaan neljässä vapautumismuodossa: jauhe, tabletit, ruiskutus ja siirappi (mansikka ja oranssi) suoraan optimaalisesti. Hyväksytty käytettäväksi 3–12-vuotiaille lapsille. Suspensio on tehokas laajalla alueella: kuumeiden, päänsärkyjen poistaminen, pehmytkudosten turvotuksen lopettaminen. 5 ml: lla siirappia on 100 mg ibuprofeenia - pääasiallista vaikuttavaa ainetta. "Maxicold" on pitkäaikainen antipyreettinen vaikutus, sen jälkeen kun se on imeytynyt, siirappi alkaa tukahduttaa taudin oireita 15 minuutin kuluttua ja kestää jopa 8 tuntia, mikä auttaa vauvaasi nukkumaan makeasti, sekä poistaa tarpeen käyttää usein suspensiota.
- Sallittu lapsille kolmesta kuukaudesta;
- Ei sisällä väriaineita, sokeria, alkoholia;
- Voimassa klo 8 asti.
2 Panadol
Panadol on monien vanhempien rakastama lääke. Se säästää päänsärkyä, hampaita, kuumetta. Sillä on nopea analgeettinen ja antipyreettinen vaikutus. Sillä on miellyttävä makuinen suspensio. Tärkein ainesosa on parasetamoli. Se alkaa toimia 40 minuutin kuluttua ja pitää matalan lämpötilan keskimäärin 4 tuntia. Se on sallittua käyttää kaikissa lasten ikäisissä kolmessa kuukaudessa. Aikaisemmin sallittu vasta lääkärin kanssa. Se toimii tartuntatauteissa, kuten tuhkarokko, sikotauti, samoin kuin vilustuminen ja flunssa. Ei vaikuta vatsaan. Kuten minkä tahansa muun työkalun tavoin, annoksen koko riippuu iästä. Alle 1-vuotiaille vauvoille annetaan enintään 16 ml päivässä, kolmen vuoden aikana luku nousee 40 ml: aan ja 12-80: een. Sarja sisältää kätevän mittausruiskun.
- Voimakkaasti lievittää kipua;
- Optimaaliset kustannukset;
- Miellyttävä maku ja aromi.
- Monet vasta-aiheet;
- Aromiaine koostumuksessa.