Paracetamolin kuvaus ja annos lapsille
Onko mahdollista antaa lapsille parasetamolia ja mitä annosta. Tämä työkalu selviytyy tehokkaasti korkeista lämpötiloista, kun taas taudin aiheuttajalla ei ole vaikutusta, mutta se vain estää sen oireet - kipu ja kuume. Olipa sen vastaanotto perusteltua ja mikä tämä lääke on, tutustu tästä artikkelista.
Mikä lämpötila voi paisua
Lisääntynyt kehon lämpötila voi olla seurausta erilaisista tulehdusprosesseista, virus- tai bakteeri-infektioista. Joten keho taistelee taudinaiheuttajia vastaan. Lämpötila ei ylitä 38,5 0 (alle 5-vuotiaille lapsille - 38 0 C), lääkäreitä ei suositella ampumaan alas, jotta ne eivät häiritsisi luonnollisia puolustusmekanismeja.
Tutkijat ovat havainneet, että useimmat virukset ja bakteerit kuolevat tällaisissa lämpötiloissa tai niiden eloonjääminen on uhattuna. Kuitenkin silloin, kun vauvoilla on hampaita, hyperthermialla ei ole mitään funktionaalista merkitystä, joten on mahdollista antaa lapsille antipyreettisiä aineita alemmilla tasoilla kuin 38-38,5 0.
Parasetamolin suurempi teho virusinfektioissa, antipyreettinä
Samanlainen reaktio on myös mahdollinen rokotuksen seurauksena. Siksi on aina välttämätöntä säilyttää antipyreettiset ja kipulääkkeet ensiapupakkauksessa.
Parasetamolia käytetään laajalti kuumeiden oireiden lievittämiseen. Myös tällä lääkkeellä on kipua lievittävä vaikutus, joten sitä käytetään päänsärkyyn, hammassärkyyn, lihas- ja muuhun kipuun. Toimenpide kohdistuu suoraan termoregulaation ja kivun aivokeskuksiin.
Mikä on tämä lääke
Parasetamoli on ei-huumaava analgeetti. Tulehdusta ehkäisevä vaikutus on niin vähäistä, että sen nimeämistä ei oteta huomioon. Ongelmia verenpaineessa lääkeaine on myös täysin turvallinen.
Työkalu ei ole antiviraalinen tai antibiootti, sen vaikutus on vain oireenmukaista.
Parasetamolia on käytettävä varoen munuais- ja maksan sairauksien sekä diabetes mellituksen yhteydessä, kun kyseessä on suspensio tai siirappi. Tämä lääke on myös vasta-aiheinen fruktoosi-intoleranssissa. Allergiset ihoreaktiot ovat mahdollisia urtikaria, kutina, punoitus.
Parasetamolin vaikutus alkaa keskimäärin neljäkymmentä minuuttia nauttimisen jälkeen. On järkevämpää ottaa se tunti tai kaksi aterian jälkeen, koska lääke juopuu välittömästi aterian jälkeen, jolloin imeytyy paljon kauemmin, mikä hidastaa vaikutuksen alkamista.
Tyhjät vatsaan myös parasetamoli on vasta-aiheinen, jotta vältetään reaktiot ruoansulatuskanavasta.
Vapautuslomake
Parasetamoli on saatavilla eri muodoissa:
- tabletit (200, 325, 500 mg);
- rektaaliset peräpuikot (80, 170, 330 mg);
- siirappi (120, 125 mg / ml);
- suspensiota (120 mg / 5 ml).
Missä iässä Paracetamoli on sallittu?
Jotta lääkkeen annostus voitaisiin laskea oikein, on tarpeen ainakin tuntea lapsen paino. Laskennassa käytetään kaavaa: 10-15 mg aktiivista ainesosaa 1 kg: n painosta. Ota jopa 4 kertaa päivässä 4-6 tunnin välein.
Parasetamolia voidaan antaa lapsille kuukauden kuluttua. Jos tilanne kuitenkin vaatii, lääkettä käytetään vastasyntyneille. Tässä tapauksessa lääkäri määrää lääkkeen yksinomaan suspensiossa. Tämä parasetamolin muoto ei sisällä etyylialkoholia, joten se on edullisempi pienimmille. Annostus lasketaan tarkasti kaavan mukaisesti, koska pieni organismi pystyy reagoimaan jopa pieneen annokseen.
Kynttilät, joissa on parasetamolia, ovat helpompaa lapsille ensimmäisten kuuden kuukauden aikana.
Yli 3 kuukauden ikäisille lapsille on mahdollista käyttää siirappia tai rektaalisia peräpuikkoja. Siirappi maistuu hieman, mutta sitä ei suositella laimentamaan. Anna sen jälkeen parempi lapsi juotavaksi. Vaikutus kun siirappi otetaan nopeammin, mutta kynttilöiden käyttöönoton myötä se on pidempi.
Suppositorioita on saatavana 0,08, 0,17 ja 0,33 g annoksina lapsille, jotka ovat vastaavasti 12 kuukautta, 1–6 vuotta ja 7–12 vuotta.
Ota huume vain hätätilanteessa. Jos kertaluonteinen vastaanotto on käsitellyt lämpöä, sinun ei pidä jatkaa lämpötilan nousun estämiseen.
Onko mahdollista antaa lapsille Paracetamol-tabletteja
Tablettien muodossa Paracetamolia määrätään yleensä vanhemmille lapsille ja aikuisille. Jos nielemisvaikeuksia ei kuitenkaan ole, tässä muodossa on mahdollista käyttää lääkettä 3-vuotiaana.
Tabletteja on saatavilla annoksina 200, 325 ja 500 mg.
Joskus lääkärit määrittävät Paracetamol-tabletit 2-vuotiaille lapsille. Tällaisia pieniä varten se täytyy murentua ja laimentaa tl: lla vettä. Mutta lääkkeellä on hyvin katkera maku, joka ei todennäköisesti anna lapselle miellyttävää. Siksi tässä iässä on edullisempaa käyttää siirappia tai rektaalisia peräpuikkoja.
5 ml: ssa siirappia - 1 tl sisältää 120 mg parasetamolia
Paracetamol-tablettien merkinnöissä ilmoitettiin, että lääke on sallittu 3-vuotiaille lapsille. Useimmat lastenlääkärit eivät suosittele pillereiden käyttöä alle 5-vuotiaille lapsille.
3-6 vuoden aikana sallittu kerta-annos - 150-200 mg. Tablettien sopivin muoto on 200 mg. Lapsille, joiden paino on alhainen, yksi käyttö voi olla tarpeeksi ja puolet pillistä.
8–9-vuotiaat koululaiset voivat turvallisesti antaa koko 325 mg: n tabletin. Annostustaajuus on sama kaikissa annoksissa - vähintään 4 tunnin välein, 1 - 4 kertaa päivässä.
Paracetamolin ottamiseksi lämpötilan alentamiseksi on suositeltavaa käyttää enintään 3 päivää erilaisten kivien lievittämiseksi - enintään 5 päivää.
Mikä voi olla yliannostuksen tapauksessa
Taudin monimutkaisen hoidon yhteydessä yhdessä muiden lääkkeiden kanssa on noudatettava varovaisuutta, koska ne voivat sisältää myös parasetamolia. Tässä tapauksessa kehon myrkytys.
Älä jätä lääkkeitä ilman valvontaa lasten ulottuville. Makea siirappi, joka kerran on lapsen käsissä, voi pitää siitä maistuvan, joten ei-toivottuja seurauksia ei voida välttää.
Päivittäinen annos ei saa ylittää 60 mg / kg lapsen painoa, ja 140 mg / kg kerta-annos johtaa kuolemaan. Joten paras olisi ottaa 10-15 mg per 1 kg painoa.
Jos lämpötila häviää, ei ole kovin tehokasta, sinun ei pitäisi pyrkiä parantamaan vaikutusta lisäämällä lääkkeen annosta tai sen käytön taajuutta. Tässä tapauksessa ota yhteys lääkäriisi ja valitse muut keinot.
Joka tapauksessa, vaikka hakemuksen suosituksia noudatettaisiin, potilaan tilan seuranta on välttämätöntä, jotta elintärkeät minuutit menettämättä ryhdytään toimenpiteisiin yksittäisen suvaitsemattomuuden tai yliannostuksen tapauksessa.
Annostelun normit ylittävät tai seuraavien oireiden parasetamolin ilmentyminen on mahdollista pitkään:
- vaalea iho;
- pahoinvointi;
- oksentelu;
- kipu maksassa;
- lisääntynyt bilirubiini veressä;
- munuaisten vajaatoiminta;
- rytmihäiriö;
- haimatulehdus;
- vatsakipu;
- koomaan.
Yliannostuksen ensimmäiset merkit voivat ilmetä sekä ensimmäisenä päivänä, kun annos yliannostus on tapahtunut, että lääkkeen asteittaisen käytön myötä.
Hätäapu myrkytyksellä on lopettaa välittömästi lääkkeen ottaminen, jota seuraa mieluiten mahahuuhtelu. Se ei ole tarpeeton enterosorbentin saanti. Kun on ryhdytty ensimmäisiin tarvittaviin toimenpiteisiin, on välttämätöntä pyytää hätäapua.
Älä ota 60 mg: n annosta lapsen 1 kg: n painokiloa kohti. Jos annosta nostetaan yli 150 mg, 1 kg: n lähestymistapa on mahdollinen.
tulokset
Lääkkeen suhteellisesta turvallisuudesta huolimatta on välttämätöntä muistaa mahdolliset vakavat seuraukset, eivätkä missään tapauksessa itsehoitoa, varsinkaan lapsen terveydelle. Hätätilanteissa vanhempien on kuitenkin tiedettävä, mitä heidän on tehtävä, jotta lapsi saa hätäapua ennen lääkärin saapumista.
Lämpötilan nousu on vain oire. Taudin kulun pysäyttäminen on mahdotonta vain häntä vastaan. Siksi Paracetamolin käyttö voi auttaa lievittämään kuumetta tai kipua, mutta vain hoitavan lääkärin tulee määrittää sairauden syy ja määrätä asianmukainen hoito.
Miten valita lämpömittari lapselle, lue täällä, koska elohopean lisäksi vastasyntyneille on kätevämpiä muotoja nänni- tai kapriisien lämpömittareiden muodossa.
Suosittelemme, että lue artikkeli siitä, mihin ensimmäisiin vaiheisiin ryhdytään, jos lapsi liottaa jalkansa.
Paracetamolin kuvaus ja annos lapsille: 1 kommentti
Parasetamolin tärkeimmät edut ovat se, että lääke on varmasti halvempi kuin muut antipyreettiset ja kipulääkkeet ja se ei ärsytä suoliston limakalvoa, ja lääkkeen nopea tehokkuus johtuu siitä, että lääke joutuu nopeasti vereen.
"Parasetamoli": tablettien käyttö lapsille 1 vuoden kuluttua annoksen laskemisesta
Parasetamolia annetaan lapselle korkeassa lämpötilassa, päänsärky ja hammassärky. Sitä pidetään turvallisena lääkkeenä, koska jopa kolminkertaisen yliannostuksen yhteydessä se ei aiheuta komplikaatioita. Paracetamolilla on kuitenkin oma erityispiirteensä, kuten mitä tahansa lääkettä, ja sitä on hoidettava varoen. Ennen hoitoa on välttämätöntä tutkia huolellisesti parasetamolin käyttöohjeet, kiinnittäen erityistä huomiota tablettien annoksen laskemiseen 1-vuotiaille ja vanhemmille lapsille.
Lääkkeen koostumus ja vapautumismuoto
Paracetamoli lapsille on antipyreettinen ja kipulääke, jolla on lievä anti-inflammatorinen vaikutus. Sen tehokkuus on erityisen suuri virusinfektiosairauksissa - bakteerien vaivojen avulla se auttaa vähän.
Lääkkeen terapeuttinen vaikutus perustuu sellaisten kemiallisten yhdisteiden tuotannon estämiseen, jotka ovat vastuussa tulehdusprosessien kehittymisestä, stimuloivat kuumetta ja kipujen esiintymistä. Anestesia- ja anti-inflammatoriset vaikutukset saavutetaan lääkkeen vaikutuksesta keskushermoston soluihin.
Lääkkeen etu muihin tulehduskipulääkkeisiin on se, että se ei aiheuta erityistä ärsyttävää vaikutusta mahalaukun limakalvolle. Parasetamoli tulee nopeasti veriin, jossa sen suurin pitoisuus saavutetaan 30 minuutin ja puolen tunnin välillä - lääkkeen muodosta riippuen. Työkalu erittyy virtsaan maksan käsittelyn jälkeen 4 tunnin kuluessa.
Lääkkeen vaikuttava aine on sama nimi, se tunnetaan myös para-asetaminofenolina. Lapsille paracetamolia valmistetaan eri muodoissa:
- Kynttilät - ne sisältävät komponentteja, jotka ovat lapsen turvallisin. Oikeasti ruiskutettu lääke imeytyy veressä hitaammin kuin niellä (puolitoista tuntia), minkä vuoksi vaikutus tulee myöhemmin, mutta se on kestävämpi. Lääkärit voivat määrätä peräpuikkoja yhden vuoden ikäisen lapsen ja jopa vauvan hoitoon kolmesta kuukaudesta.
- Suspensio - apuaineiden joukossa - glyseroli, sorbitoli, makuaineet ja sakkaroosi. Voidaan käyttää 1 kuukaudesta (vain pediatrin ohjeiden mukaan).
- Siirappi - sisältää etanolia (96%), apuaineita, makuja, väriaineita. Maksimipitoisuus veressä havaitaan puolen tunnin kuluttua nielemisestä. Työkalua suositellaan 6–12-vuotiaille.
- Tabletit tai kapselit - tuotettu annoksena 200, 500 mg. Lapset voidaan antaa 3 vuoden kuluttua (annosta noudattaen).
- Tablet-pop liuoksen valmistukseen.
Viime aikoina parasetamoli, joka on valmistettu makeiden siirappien, suspensioiden muodossa, on saanut erityistä suosiota. Näiden lääkkeiden ottaminen yhdessä aktiivisten terapeuttisten komponenttien kanssa antaa lapselle valtavan määrän makuja, makeutusaineita, makuja. Ne voivat aiheuttaa allergisia reaktioita, kun taas allergia parasetamolille itsessään on hyvin harvinaista. Tämä tarkoittaa, että ihanteellinen vaihtoehto pienille lapsille - kynttilöitä.
Paracetamolitablettien antaminen lapsille: oikea annostus
Suosituimpia keinoja käsitellä kuumetta ja kipua lapsilla ovat pillerit, joissa parasetamoli toimii vaikuttavana aineena. Sitä pidetään lapsen kehon tehokkaimpana ja turvallisimpana.
Parasetamolipohjaisilla valmisteilla on kolme pääominaisuutta: ne lieventävät kuumetta, tulehdusta ja kipua.
- Taistelee korkean kehon lämpötilan kanssa kylmässä, ARVI: ssa tai flunssa. Se voidaan antaa 2 kuukauden ikäisille lapsille sallitun annoksen pienentämisen jälkeen.
- Lämpötilan alentaminen alkaa nopeasti, ja sillä on pitkäaikainen vaikutus - lisäystä ei havaita.
- Joissakin lapsissa korkea kuume voi liittyä kouristuksiin. Paratsetamoli on sallittu tällaisten epämiellyttävien oireiden varalta.
- Vähentää tai poistaa kivun. Esimerkiksi hammas- tai päänsärky.
- Samalla voit antaa muita lääkkeitä. Nurofen vaikuttavana aineena sisältää ibuprofeenia, joten niiden pyöriminen on sallittua.
On muistettava, että parasetamoli eliminoi vain taudin oireet, mutta ei ole tarkoitettu sen hoitoon. Tärkein syy kipuun tai kuumeeseen on tunnistettava ja hoidettava lapsia muiden lääkkeiden kanssa.
Huumeiden annostus
Parasetamolia on saatavilla kolmessa perusmuodossa: kynttilät, pillerit ja siirapit. Voit ostaa apteekista, jossa vaikuttava aine on puhtaana - esimerkiksi Panadol. Panadol-tableteilla on vaikuttavan aineen lisäksi natriumbikarbonaattia, joka muodostaa kehossa alkalisen ympäristön. Tämän ansiosta Panadol on nopeampi.
kynttilät
Ne lisätään peräsuoleen - lapsen peräaukkoon. Ennen menettelyä sinun on ensin pestä kädet. Vauva laittaa, käännä sivulleen, taivuta jalat ja paina ne vatsaan. Aseta peräpuikko hitaasti ja varovasti. Aktiivinen aine imeytyy suoliston seiniin ja sillä on nopea vaikutus korkeassa lämpötilassa. Alle kolmen kuukauden ikäiset lapset, annoksen valitsee vain lääkäri.
Apteekissa löydät seuraavan lääkkeen annoksen:
- 3 kuukaudesta vuoteen, kynttilöitä määrätään 0,08 grammaan;
- 1 vuosi 3 vuoteen - 0, 17 grammaa;
- 3 vuotta 6 - 0, 33 grammaa;
- Alkaen 6 vuotta ja vanhemmista, kaksi suppositoria 0, 33 grammaa on määrätty.
Älä käytä yli 4 kynttilää päivässä.
tabletit
Ne ovat sallittuja kahden vuoden ikäisille lapsille. Lapselle annetaan lääkettä, joka on esipuristettu ja laimennettu veteen. Lasten paracetamolitabletit ovat annoksina 200 mg:
- 2 vuotta 6: een nimittää 1/2 tablettia kerrallaan;
- 7–12-vuotiaille yksi täysi pilleri on sallittu;
- Yli 12-vuotiaat lapset saavat antaa kaksi tablettia kerrallaan.
Joissakin tapauksissa tämä lomake voidaan ottaa ja lapset jopa vuoden. Varsinkin kun on kyse erittäin korkeista lämpötiloista ja krampien esiintymisestä. Tällaisissa tapauksissa lääkkeen käyttö on sallittua seuraavassa annoksessa:
- syntymästä 3 kuukauteen, annos on 10 mg / kg;
- 3 kuukaudesta vuoteen, enimmäisannos on 120 mg;
- yhdestä kahteen vuoteen enimmäisannos on 150 mg.
siirappi
Tällä annostusmuodolla on nestemäinen koostumus ja miellyttävä maku, joten lapset voivat helposti niellä sen. Siirappi voidaan antaa kahdesta kuukaudesta. Joskus lääkärit, kun otetaan huomioon lapsen tila sairauden aikana, voivat määrätä siirappia ensimmäisinä elinaikoina.
Sarja sisältää kätevän ruiskun annostelijan tai mitta-lusikan, jolla mitataan tarkan suspension määrä. Lääkettä ei voi laimentaa vedellä, on parempi antaa lapselle juoda sen ottamisen jälkeen.
Jakamalla ruisku tarkalleen annostellaan:
- syntymästä 6 kuukauteen asti hoitava lääkäri laskee annoksen;
- 6 kuukaudesta yhteen vuoteen, suurin annos on 5 mg, vähimmäisarvo on 2,5 mg;
- enintään 3 vuotta, annos on 5 - 7,5 mg;
- 3 - 6 vuotta - suurin annos on 10 mg;
- 7-12-vuotiaat - noin 15 mg.
Lääke alkaa toimia 30 minuutin kuluessa nielemisen jälkeen. Korkeassa lämpötilassa siirappi antaa enintään kolme päivää. Kipulääkkeenä lääke on sallittua enintään viisi päivää.
Parasetamolin lääkkeen analogi on Panadol. Se on sallittu lapsille, jotka ovat 3 kuukautta. Panadol Baby -valmistetta voidaan käyttää lievittämään kuumetta, tulehdusta ja kipua. Voit myös hakea rokotuksia.
Sovelluksen ominaisuudet
Ennen kuin annat lääkettä lapselle, on tarpeen kuulla lastenlääkäriä. Hän määrittelee oikean annoksen ja puhuu pääsyn sääntöistä.
- Lääkkeen annostus riippuu lapsen iästä ja painosta.
- Parasetamolitabletit tulee antaa kuumuudelle 6 tunnin välein. Enintään neljä kertaa päivässä.
- Alle vuoden ikäisillä lapsilla lämpötila tulisi laskea, jos se on noussut yli 38 astetta.
- Älä anna paracetamolia imeväisille yli kolme päivää. Niiden sisäelimet eivät ole vielä täysin muodostuneet, joten maksassa syntyy ylimääräistä kuormaa.
- Tällaista antipyreettistä ei tulisi antaa ennaltaehkäisyyn.
- Pienen lapsen on ensin liuotettava pilleri veteen.
- Älä käytä aikuisille tarkoitettua tablettia - annostusta ei voida tarkasti määrittää.
- Nurofenilla on enemmän ärsyttävää vaikutusta mahaan kuin Panadol. Siksi on parempi lopettaa viimeinen huume.
Vinkkejä paracetamolia sisältävien lääkkeiden ottamiseen
- Tämän aktiivisen ainesosan vapauttamismuodot ovat erilaisia. Se voi olla kynttilöitä, siirappia tai suspensiota. Ne soveltuvat parhaiten alle 1-vuotiaille lapsille.
- Maksan haitallisten vaikutusten vähentämiseksi sinun on annettava lääke aterian jälkeen.
- 150 mg: n annos painokiloa kohti on vaarallista lapsen keholle.
- Yliannostus voidaan tunnistaa seuraavilla oireilla: iho muuttuu vaaleaksi, pahoinvointi ja oksentelu. Tässä tapauksessa on kiireesti kuultava lääkäriä.
Joskus, kun lämpötila on korkea ja vaikea vähentää, lapsille määrätään samanaikaisesti kaksi lääkettä: Nurofen ja Paracetamol. Anna nämä lääkkeet pitämällä väli. Nurofen toimii nopeasti ja vaikutus on pidempi.
Voit yhdistää Nurofenin samanaikaisesti parasetamolin kanssa. Tässä tapauksessa puolet annoksesta otetaan kustakin lääkkeestä.
Vasta
- Älä ylitä lääkettä ja usein käytettyä, mikä vaikuttaa haitallisesti maksan toimintaan. On pahoinvointia, oksentelua.
- Yksilöllinen suvaitsemattomuus lääkkeen komponentteihin. Allergisia reaktioita voi esiintyä.
- Alle 2-vuotiaille lapsille paracetamolia tulee antaa varoen - lääke voi aiheuttaa astmaa.
- Sinun ei pitäisi antaa kahta paracetamolilääkettä samanaikaisesti. Tämä johtaa kehon myrkytykseen. Voidaan antaa muiden antipyreettisten lääkkeiden kanssa esimerkiksi Nurofenin kanssa.
- Yliannostus voi tapahtua, jos lääkkeiden välistä aikaa ei noudateta. On parempi yhdistää lääkitys kansanhoitoon.
- Lääke on vasta-aiheinen sellaisiin sairauksiin kuin anemia, hyperbilirubinemia ja munuaisten ja maksan häiriöt.
Jos näyttöön tulee ainakin yksi oire, tämä lääke tulee korvata toisella. Nurofen aiheuttaa harvoin allergioita ja aiheuttaa vähemmän sisäisiä elimiä. Parofetamolin lisäksi Nurofen on saatavilla peräpuikkojen, tablettien ja siirapin muodossa.
Apteekeissa on monia parasetamolia sisältäviä lääkkeitä. Panadolia on saatavana tabletteina, kynttilöinä ja siirappina. Panadol Baby on erityisesti valmistettu pienille.
Älä unohda, että kaikki lääkkeet on pidettävä poissa lapsista. On parempi säilyttää aikuisille tarkoitettuja lääkkeitä lapsista erillään, jotta lääkkeitä ei sekoiteta lisääntyneen jännityksen vuoksi lapsen sairauden aikana.
Ennen kuin annat paracetamolia lapselle, ota yhteys lääkäriisi. Hän kertoo sinulle, mikä on parempi valita annostusmuoto, yhdistääkö se muiden antipyreettisten lääkkeiden kanssa. Laskee tarkan, sallitun annoksen. Vain noudattamalla sääntöjä ja suosituksia voidaan vähentää sivuvaikutuksia ja yliannostusta.
Paracetamolitabletit lapsille: käyttö- ja annostusohjeet eri ikäisille
Kun lapsella on kuume, ensimmäinen lääkäri, jota vanhemmat käyttävät kuntoonsa vakauttamiseksi, on parasetamoli, eikä tämä ole onnettomuus.
Maailman terveysjärjestö on sisällyttänyt tämän lääkkeen luetteloon tehokkaimmista, turvallisimmista ja kustannustehokkaimmista lääkkeistä.
Tarkastellaan yksityiskohtaisesti ohjeita paracetamol-tablettien käytöstä lapsille (200 ja 500 mg): suositeltavat annokset lämpötilassa, onko mahdollista antaa lääkettä lapselle ja kuinka paljon, mitä tehdä, jos nopeus ylitetään?
Kuvaus ja toiminta
Paratsetamoli ei ole uutuus lääke- alalla. Sitä on käytetty hoitoon vuodesta 1893 lähtien. Tämä on yksi turvallisimmista ei-steroidisista tulehduskipulääkkeistä.
Lääkkeellä ei ole lähes mitään vaikutusta syklo-oksigenaasiin tai COX: iin, jota tuotetaan perifeerisissä elimissä ja kudoksissa. Siksi sillä on vähemmän sivuvaikutuksia kuin muilla tulehduskipulääkkeillä.
Lääke ei ärsytä mahan limakalvoa, ei johda veden ja mineraalien aineenvaihdunnan häiriöihin.
Samalla lääke vaikuttaa COX: iin, joka tuottaa aivoja, joka johtuu antipyreettisistä ja kipulääkkeistä. Kyky vaikuttaa lääkkeen tulehdusprosessiin on lähes poissa.
Parasetamoli imeytyy hyvin ruoansulatuskanavasta, joten ennalta muodostetut annosmuodot yhdessä rektaalisten peräpuikkojen kanssa ovat edullisimpia.
Lääkeaine toimii nopeasti ja 30 minuutin kuluessa sen nauttimisesta havaitaan sen maksimipitoisuus. Toiminta kestää jopa 4 tuntia.
Paracetamolin käytön vaikutuksen puuttuminen on syynä välittömään lääketieteelliseen apuun.
Jos haluat tietää, miten kohdella herpeettistä kurkkukipua lapsilla, suosittelemme lukemaan julkaisumme.
Seuraavassa artikkelissa kerrotaan akuutin pyelonefriitin oireista ja hoidosta lapsilla.
Enureesin hoidon syitä ja menetelmiä lapsilla käsitellään yksityiskohtaisesti tässä materiaalissa. Lue lisää!
Vapauta muoto ja koostumus
Lääkeainetta on saatavana 0,2 g: n ja 0,5 g: n tabletteina (200 ja 500 mg). Tätä lomaketta suositellaan yli 6-vuotiaille lapsille mahdollisen yliannostuksen vuoksi.
Fysikaalisten ominaisuuksien osalta se on puhdas valkoinen tai kermanvärinen, vaaleanpunainen, kiteinen jauhe, joka liukenee alkoholiin eikä liukene veteen.
todistus
Lääkettä käytetään, jos:
- lämpötila on noussut 38 ° C: seen (yli 5-vuotiaat), jopa 38,5 ° C (ikä 5 vuoden kuluttua) ja kestää vähintään 4 tuntia;
Parasetamoli on tehokas virusinfektioissa (ARVI).
Sitä käytetään myös vesirokkoa, tuhkarokkoa, flunssaa, vihurirokkoa, hampaita, vammojen ja palovammojen jälkeen.
Se ei auta bakteeri-infektioita, ARVI: n komplikaatioita, vaikutus on lyhytikäinen tai poissa.
Vasta
Luettelo vasta-aiheista on pieni verrattuna muihin lääkkeisiin. Näitä ovat:
- yksilön suvaitsemattomuus;
ikä enintään 2 vuotta;
maha-suolikanavan sairaudet, haavaumat ja eroosiat, mahalaukun verenvuoto, tulehdus, aktiivinen verenvuoto;
munuaisten, maksan ja näiden elinten vajaatoiminnan vakavien muotojen progressiiviset patologiat;
suvaitsemattomuus asetyylisalisyylihapolle tai muille tulehduskipulääkkeille;
Kuinka paljon ja miten antaa
Enimmäiskäsittely on:
- enintään 6 vuotta - 3 päivää;
Mitä annosta Paracetamol-tabletteja tarvitaan lapsille, miten lääkettä oikein ottaa?
Paracetamolitablettien kerta-annos 10 kg painaville lapsille on 100-150 mg (0,1-0,15 g) tai 1 / 2-3 / 4 tablettia, joiden annos on 200 mg (0,2 g).
Toistuvan vastaanoton pitäisi olla aikaisintaan 4–5 tuntia. 4–5 vastaanottoa sallitaan päivän aikana.
Turvallinen päivittäinen annos - jopa 60 mg / kg kehoa. Tämä tarkoittaa, että 10 kg: n painoinen lapsi ei saa antaa yli 3 200 mg: n tablettia.
Yli 12-vuotiaille nuorille, jotka painavat yli 40 kg, suurin kerta-annos on 1 g (5 tablettia 0,2 g), päivittäin 4 g (20 tablettia 0,2 g).
Käyttötapa, erityisohjeet
Keinot antaa sisälle. Syömisen jälkeen pitäisi kestää 1-2 tuntia, muuten imeytyminen hidastuu. Pese se runsaalla puhtaalla vedellä. Jos lapsi on pieni, tabletti jauhetaan jauheeksi.
Parasetamoli on ambulanssin työkalu, joka ei paranna, mutta poistaa vain taudin ilmenemismuodot. Jos et poista sairauden syytä, lämpötila ja kipu palaavat.
Mikä on sinusiitin tehokas ja turvallinen hoito lapsilla? Vastaus kysymykseen, katso artikkelimme.
Tässä julkaisussa on esitetty lasten silmissä varustettujen voimistelu.
Kaikki yksityiskohdat lasten kroonisesta mononukleoosista ja hoito- ja ehkäisymenetelmistä ovat täällä.
Vastaanottotoiminnot
Kysymys siitä, mikä annos paracetamolia tulee antaa lapselle pillereissä, on ratkaistava lääkärin kuulemisen jälkeen. Hoidossa otetaan huomioon tällaiset sisäänpääsyn ominaisuudet:
- jos on maksasairaus, pienennä annosta;
kun käytät muita lääkkeitä, sinun on varmistettava, että ne eivät sisällä parasetamolia;
yliannos
Lääkkeen ottaminen yhdellä kerta-annoksella, joka on yli 150 mg / kg kehon painosta, aiheuttaa vakavia, joissakin tapauksissa kuolemaan johtavia maksavaurioita.
Paracetamolitabletit lapsille: annostus, arviot
Kun lapsen lämpötila nousee, ensimmäinen huume, jonka vanhemmat usein antavat, on Paracetamol. Tänään, kun olet lukenut käyttöohjeet, tarkastelemme seuraavaa: onko mahdollista antaa lapsille Paracetamol-tabletteja lämpötilassa, miten se tehdään oikein, ja puhua siitä, mitä annoksen tulisi olla.
Vapautuslomake
Parasetamoli eri valmistajien tuottamien tablettien muodossa, niin että pakkauksessa on erilaisia lyhenteitä. Esimerkiksi: Paracetamol-LECT, Paracetamol-UBF jne. Tämä lomake on pyöreä pilleri, jossa on pienikokoinen, valkoinen väri, mutta jossa on kerma tai keltainen sävy. Ne on pakattu 10 kpl paperia tai muovisia rakkuloita. ja myydään laatikoissa eri määriä.
rakenne
Tärkein ja tärkein komponentti on aine, jota kutsutaan parasetamoliksi. Sen määrä on 200 mg tai 500 mg, joten lääke vapautuu erilaisilla annoksilla. Lisäkomponentit voivat kuitenkin vaihdella valmistajan mukaan. Näitä ovat: povidoni, gelatiini, tärkkelys jne.
Toimintaperiaate
Ohjeissa luemme seuraavat: kun pääaine pääsee vatsaan, se alkaa imeytyä aktiivisesti limakalvon sisään, siirtyy verenkiertoon, aivokudokseen ja alkaa vaikuttaa kipukeskuksiin ja lämpökontrollikeskuksiin. Niissä pääaineen ansiosta syklo-oksigenaasin entsyymin tuotanto estyy, minkä vuoksi synteesataan prostaglandiineja, joten kipu ja lämpötila normalisoidaan.
Sillä ei kuitenkaan ole käytännöllisesti katsoen mitään anti-inflammatorisia ominaisuuksia, koska parasetamoli estää solun peroksidaasia perifeerisissä kudoksissa. Se ei myöskään ärsytä mahalaukun limakalvoa eikä vaikuta veden ja suolan aineenvaihduntaan elimistössä.
todistus
Lapsille tarkoitettujen käyttöohjeiden mukaan Paracetamol-tablettien käyttö on mahdollista seuraavissa tapauksissa:
- Raskauden, akuuttien hengityselinten sairauksien ja influenssan taustalla esiintyvän lämmön vähentämiseksi.
- Jos kehon eri osissa esiintyy hämärää kipua oireyhtymää (päänsärky, hammassärky, kurkkukipu tai korva jne.).
Missä iässä se on sallittua
Tablettien sisältämää lääkettä, kuten virallisissa ohjeissa todetaan, ei käytetä alle 6-vuotiaiden lasten hoitoon. Tämä johtuu siitä, että pieni murusia ei kykene nielemään pilleriä, joten karapuzille, jotka eivät ole saavuttaneet tätä ikää, he käyttävät lääkkeitä suspensiossa (siirappina) tai kynttilöinä.
Vasta-aiheet ja haittavaikutukset
Kuten saimme selville, ei suositella Paracetamolin antamista lapsille vuodessa tai varhaisessa iässä. On kuitenkin olemassa useita vasta-aiheita, joiden läsnä ollessa ainetta ei pitäisi käyttää. Näitä ovat:
- Yksilöllinen herkkyys pää- tai lisäkomponenteille.
- Ruoansulatuskanavan sairauksien esiintyminen (haavauma, eroosio).
- Kehittyvät aikaisemmat verenvuodot ruoansulatuskanavan seinistä.
- Glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puuttuminen elimistössä.
- Jos munuaisissa, maksassa ja siellä on vakavia veren sairauksia, on patologisia prosesseja.
Jos otat lääkkeen väärin tai yliannostus, seuraavia haittavaikutuksia voi esiintyä:
- allergiset oireet (ihottuma ja kutina);
- veren muodostumisen rikkominen;
- maksan, vatsan ja suoliston häiriöt.
Käyttö- ja annostusohjeet
Lääkettä voidaan antaa enintään 3 kertaa päivässä ja jakaa päivittäinen annos 3 kertaa. Parasetamolin annostus tableteissa lasketaan iän mukaan, joten alle 14-vuotiaille lapsille - 200 mg voidaan antaa kerralla, yli 14-vuotiaille nuorille - kerta-annos on 500 mg. Annosten vähimmäisväli on oltava vähintään 4 tuntia.
Tässä on tärkeää huomata, että oikein valittu annos on tässä asiassa äärimmäisen välttämätön, muuten voi esiintyä yliannostusta, joka aiheuttaa monia kielteisiä seurauksia, joten älä välitä itse, vaan ota yhteys lääkäriin, joka voi määrätä lapsellesi tarvittavan ja riittävän hoidon.
yliannos
Yliannostustapauksissa voi ilmetä seuraavia oireita:
- vatsakipu;
- pahoinvointi ja oksentelu;
- vatsakrampit;
- löysät ulosteet;
- maksavaurioita.
Pitkällä yliannostuksella kehittyy:
- anemia;
- neutropenia;
- trombosytopenia;
- munuaistoksisuus.
Jos sinulla on samanlaisia oireita lääkkeen ottamisen jälkeen, on kiireesti neuvoteltava lääkärin kanssa. Tämä mainitaan myös käyttöohjeissa.
Yhteisvaikutukset muiden aineiden kanssa
- Kun otat Paracetamol-tabletteja, sinun ei pidä ottaa muita lääkkeitä rinnakkain, joilla on tämä komponentti, muuten on olemassa suuri yliannostusriski.
- Barbituraattien vastaanotto yhdessä tämän aineen kanssa vähentää jälkimmäisen antipyreettistä vaikutusta.
- Antikonvulsantteja ei ole suositeltavaa ottaa samanaikaisesti, tämä yhdistelmä lisää myrkyllisiä vaikutuksia maksassa.
analogit
Tänään on monia lääkkeitä, joiden pääkomponentti on parasetamoli. Esimerkiksi:
On myös lääkkeitä, joilla on samanlainen vaikutus. Näihin kuuluvat ibuprofeenipohjaiset tuotteet:
Joskus tilanteesta riippuen lääkkeitä voidaan määrätä esimerkiksi:
Näillä lääkkeillä on ikärajoituksia, joten on vaarallista määrätä ne lapsellesi.
Arviot
Toisinaan muiden arvioinnilla on tärkeä rooli yhden tai toisen lääkkeen valinnassa, joten luemme tämän työkalun arviot tableteista ja haluamme tarjota sinulle joitakin niistä.
- Käyttäjä Bonifa on kolmen lapsen äiti ja perehtyy "korkean lämpötilan" käsitteeseen. Lääkärit määrittelivät jatkuvasti erilaisia siirappeja ja, kuten kävi ilmi, paracetamoli on niiden pääkomponentti. Hän kuuli lääkärin kanssa, tutustui ohjeisiin ja nyt, jos lapsilla on kuume, hän käyttää pillereitä, koska heillä ei ole paljon apuelementtejä, joista joillakin lapsilla on allergioita, eikä lääke tässä muodossa ole yhtä tehokas.
- Käyttäjän marina84g30 poika on 5-vuotias, ja hän antaa hänelle myös saman lääkehoidon pillereissä, kun hänen ruumiinlämpötila nousee sairauden vuoksi. Työkalu on tehokas eikä huonompi kuin kalliit analogit, tärkeintä on valita oikea annostus, ja tämä auttaa käyttöohjeita.
- Mutta hän ei sovi Helenin lapsiin, ei lyö lämpöä, mutta ei anna hänen nousta, joten hänelle on melko vaikeaa antaa neuvoja muille.
- Veran lapsi on allerginen tämän lääkkeen pääkomponentille, joten sinun täytyy käyttää muita lääkkeitä, joten sinun ei pidä unohtaa, että jokainen vauva on yksilöllinen, joten se on annettava varoen, erityisesti ensimmäistä kertaa.
- Dina R. jakaa myös hänen arvostelunsa. Tämä korjaustoimenpide on aina hänen ensiapupakkauksessaan, koska se auttaa selviytymään erilaisista luonteista ja tartuntatauteista alkuvaiheessa paitsi aikuisille, mutta myös pienimmille, tärkeintä on määrittää tarvittava annos.
Video siitä, miten käsitellä lasten lämpötilaa
Kun muruset ovat niin oireita, vanhemmat juoksevat heti apteekkiin ja pyytävät ”maagista” pilleriä tai siirappia selviytymään tästä epämiellyttävästä oireesta. Kun katsot tätä videota, voit selvittää, millä edellytyksillä huone on järjestettävä, missä lapsi on ja mihin toimenpiteisiin on ryhdyttävä ensin, sekä selvittää, milloin ei ole syytä viivyttää puhelua tai käydä lääkärissä.
Hyödyllistä tietoa
Paracetamolisiirappia tuotetaan myös lapsille, on helpompaa antaa se vauvoille ja kynttilöille. Kuten olemme sanoneet, tällä lääkkeellä on analogeja, kuten Efferalgunin peräpuikkoja, jotka auttavat suojelemaan lapsen ruoansulatuskanavaa tai samaa Efferalgunia siirapin muodossa. Voit myös lukea näiden lääkkeiden ohjeet ja niiden henkilöiden arviot, jotka ovat jo käyttäneet niitä käytännössä ja jakaneet heidän vaikutelmansa.
2.1.3. parasetamoli
Ihmiskunta on käyttänyt parasetamolia 120 vuotta - lääkettä on käytetty vuodesta 1893 lähtien ja sitä pidetään yhtenä turvallisimmista tulehduskipulääkkeistä.
Parasetamolilla on hyvin alhainen tulehdusta estävä vaikutus, koska sillä ei ole lähes mitään vaikutusta COX: iin, jota tuotetaan perifeerisissä elimissä ja kudoksissa. Tästä syystä lääkkeellä ei ole sivuvaikutuksia, jotka ovat luontaisia useimmille tulehduskipulääkkeille - ei ärsytä mahan limakalvoa eikä aiheuta häiriöitä veden ja kivennäisaineen aineenvaihdunnassa.
Samalla paracetamolilla on vaikutusta aivoissa tuotettuun COX: iin, minkä vuoksi sen aktiivisuus antipyreettisenä ja analgeettisena aineena liittyy.
Parasetamoli imeytyy täydellisesti ruoansulatuskanavasta [1], joten sitä käytetään pääasiassa oraaliseen ja rektaaliseen antoon tarkoitettuihin annosmuotoihin (mutta myös parenteraalista antoa varten on olemassa muotoja ja niitä on saatavilla). Lääkkeen maksimipitoisuus veressä saavutetaan 30 minuutin kuluessa nielemisen jälkeen, ja lääkkeen vaikutus kestää 3-4 tuntia.
Tärkeää tietoa paracetamolista:
- Parasetamoli on yksinkertaisesti ainutlaatuinen lääke sen turvallisuuteen: jopa 3–4-kertaisen suositeltujen annosten tahaton ylittäminen useimmissa tapauksissa ei johda mitään vaaralliseen. Tällaisten kokeiden tietoinen suorittaminen ei kuitenkaan ole hyväksyttävää;
- paracetamolin käyttö voi liittyä allergisiin reaktioihin ja maksan (useimmiten), munuais-, veritulehdusjärjestelmän aiheuttamiin haittavaikutuksiin;
- haittavaikutukset ovat harvinaisia, mutta niiden todennäköisyys liittyy lähinnä lääkkeen annokseen ja kestoon. Siksi on erittäin suositeltavaa ylittää sallittu annos ja antamisen kesto;
- paracetamolin kerta-annos, joka on yli 140 mg / kg, aiheuttaa useimmissa tapauksissa hyvin vakavia (usein kuolemaan johtavia) maksavaurioita;
- Optimaalinen kerta-annos on 10-15 mg per 1 kg painoa. Toisin sanoen lapselle, joka painaa 10 kg, voidaan antaa 100-150 mg parasetamolia kerrallaan. Toista lääke voi olla aikaisintaan 4 tuntia, tällaisten toistojen lukumäärä - enintään 4-5 kertaa päivässä, mutta joka tapauksessa paracetamolin päivittäinen annos ei saa ylittää 60 mg / kg (American Pediatrics Academy'n kliinisen raportin mukaan "Kuume ja antipyreetti"). Käyttö lapsilla ”, päivätty 28.2.2011. Parasetamolin enimmäisannos voidaan nostaa jopa 90 mg / kg);
- jopa pieni määrä alkoholia lisää huomattavasti maksan ja haiman sivuvaikutusten todennäköisyyttä. Tämä todennäköisyys kasvaa monta kertaa lievästi yliannostuksen myötä. Jotkin parasetamolin kanssa otetut lääkkeet lisäävät myös haittavaikutusten riskiä - esimerkiksi antibiootti rifampisiini, NSAID-lääkeaineet, stadion, barbituraatit jne.;
- lääkkeen vaaditun määrän laskeminen ei voi kaikki vanhemmat [2] samanaikaisesti, kaikki, jotka on tarkoitettu paracetamolin lapsille tarkoitettuihin annosmuotoihin, riittävän yksityiskohtaisia ohjeita. Ohjeissa kuvataan yleensä ei monimutkaisia ja ymmärrettäviä mg ja kg, mutta sellaisia melko helposti saatavilla olevia käsitteitä kuin ikä ja lusikojen lukumäärä. Tästä huolimatta kiinnitämme huomiota siihen, että optimaalista annosta laskettaessa etusija annetaan nimenomaan lapsen painolle eikä hänen ikäänsä;
- enimmäiskesto:
- alle 6-vuotiaat - 3 päivää;
- yli 6-vuotiaat lapset - 5 päivää;
- Parasetamolia tuottaa satoja yrityksiä satojen eri nimien alla ja kymmenissä annosmuodoissa. Hintaero on usein kymmenkertainen. Lääkkeen tehokkuus määritetään ensinnäkin annoksella, ei vapauttamismuodolla, pakkauksen kauneudella ja kaupallisella nimellä;
- Parasetamoli, jota käytetään peräpuikoissa (peräsuolisoluissa), osoittaa sen vaikutuksen hitaammin kuin nieltynä. Mutta tämä vaikutus on kestävämpi;
- jos se on huono (korkea lämpötila) juuri nyt ja sinun täytyy saada nopea vaikutus - nestemäisten annostusmuotojen (siirappien, tippojen, liuosten, liukoisten jauheiden) optimaalinen käyttö; on toivottavaa lämmittää lääkeainetta ruumiinlämpötilaan - tämä luo edellytykset lääkkeen nopeimmalle imeytymiselle vatsasta vereen;
- jos kehon lämpötilan nousu on kohtalainen, mutta haluan nukkua rauhallisesti yöllä, paras parasetamolia sisältävä kynttilä on nukkumaan mennessä. Peräsuolen antoon paracetamolin imeytyminen ei ole yhtä aktiivista ja täydellistä kuin suun kautta otettuna, joten kynttilöitä käytettäessä yksittäinen annos ei yleensä ole 10-15, vaan 20-25 mg / kg. Jälleen kerran kiinnitän huomiota: mitä korkeampi kehon lämpötila on, sitä hitaampi paracetamolin imeytyminen peräsuolesta;
- Parasetamolin vastaanotto siirappien, tippojen, suspensioiden ja makeiden purukeltavien tablettien muodossa on laaja. Samalla edellä mainittujen annosmuotojen käyttö johtaa siihen, että lapsi saa tarvittavan valmistuksen lisäksi koko makeutusaineiden, makujen ja aromien joukon. Todellinen käytännön seuraus on allergiset reaktiot; samanaikaisesti allergioita niin sanotuille "muille ainesosille" havaitaan monta kertaa useammin kuin tiettyyn ja tällä hetkellä välttämättömään farmakologiseen aineeseen suvaitsemattomuutta. Toisin sanoen allergia tai yksilöllinen suvaitsemattomuus parasetamolille on erittäin harvinaista, mutta mikään käytännöllinen lastenlääkäri ei vaaranna samaa asiaa paracetamolisiirapista riippumatta valmistajasta ja siten kaupallisesta nimestä;
- Lapsille, joilla ei ole vaikeuksia ottaa lääkkeitä (jotka ovat valmiita nielemään ja niellä on mahdollisuus niellä), paracetamolin tabletit ovat optimaalisia: vähimmäishinta, ei allergiariskiä lisäaineille, ennustettu nopea terapeuttisen vaikutuksen alkaminen. Apteekkiverkossa olevat 200, 325 ja 500 mg: n parasetamolitabletit mahdollistavat annoksen valinnan 4–5-vuotiaille lapsille;
- kynttilät paracetamolilla - ihanteellinen annosmuoto lapsille, jotka ovat eliniän ensimmäisellä puoliskolla, ja lapsille, joilla on taipumus allergisiin reaktioihin. Kotona kynttilöiden käytössä ei ole muuta vaihtoehtoa, kun paracetamolia ei voi ottaa suun kautta (oksentelu, ”en halua”, kurkku sattuu);
- parasetamolin käyttö raskauden ja imetyksen aikana on sallittua asianmukaisilla viitteillä ja lääkärin valvonnassa. Vähemmän kuin 1% äidin hyväksymästä annoksesta tunkeutuu maitoon, mutta samaan aikaan kysymys siitä, keskeytetäänkö rintaruokinta, on avoinna ja joka tapauksessa päätetään erikseen ottaen huomioon lapsen ikä ja terveys;
- kiinnitä huomiota! Parasetamolin tehokkuus on korkea juuri virusinfektioissa. Akuutit hengitystieinfektiot (ARVI) ovat yleisin syy antipyreettisten aineiden käyttöön. Paracetamolilla, kuten jo tiedämme, on käytännöllisesti katsoen mitään anti-inflammatorista vaikutusta, joten bakteeri-infektioilla, jos saman ORVI: n komplikaatioita esiintyy, parasetamoli auttaa lyhyessä ajassa tai ei auta lainkaan. Yleensä ei ole mahdollista saavuttaa merkittävää kehon lämpötilan laskua millään vakavalla infektiolla. Siksi paracetamolin tulisi aina olla talossa, koska se auttaa vanhempia arvioimaan taudin vakavuutta oikein: jos kehon lämpötila laskee nopeasti sen jälkeen, kun se on otettu, voimme todeta, että lapsella ei ole mitään hirvittävää (kauheampaa kuin SARS). Mutta jos paracetamolin saamisen vaikutus on poissa, on jo aika lähteä esiin ja olla siirtämättä lääkärin käyntiä.
Alla on taulukko, ja hakemistossa on paljon tällaisia taulukoita.
- Ensimmäinen rivi on kansainvälinen patentoimaton tai yleisesti käytetty nimi venäjän kielellä (joka on unohtanut, mitä sanotaan uudelleen 1.4.);
- toinen rivi on vaikuttavan aineen kansainvälinen, ei-omistusoikeudellinen nimi tai muu yleisesti hyväksytty nimi latinaksi;
- kaikki muut rivit ovat kauppanimiä ja annosmuotoja, jotka ovat saatavilla tämän nimen alla.
parasetamoli
Käyttöaiheet
Febriilinen oireyhtymä tartuntatautien taustalla; kivun oireyhtymä (lievä tai kohtalainen): nivelkipu, lihaskipu, neuralgia, migreeni, hammassärky ja päänsärky, algomenorrhea.
Mahdolliset analogit (korvikkeet)
Vaikuttava aine, ryhmä
Annostuslomake
kapselit, kuohuviini jauhe oraaliliuoksen valmistamiseksi [lapsille], liuos infuusiota varten, liuos suun kautta annettavaksi [lapsille], siirappi, peräsuolen peräpuikot, peräsuolen peräpuikot [lapsille], oraalinen suspensio, suspensio
Tiesitkö, että peräpuikot ovat erityinen annosmuoto? Ne ovat kiinteitä huoneenlämpötilassa ja nestettä kehon lämpötilassa. Ja ne voivat myös korvata pillereitä ja jopa injektioita! Lue lisää.
Vasta
Yliherkkyys lääkkeelle, vastasyntyneen aika (enintään 1 kuukausi).
Varoen. Munuaisten ja maksan vajaatoiminta, hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia (mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä), virushepatiitti, alkoholipitoisuus, alkoholismi, raskaus, imetys, vanhuus, varhaislapsuus (enintään 3 kk), glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puutos; diabetes mellitus (siirapille).
Käyttöohjeet: annostus ja hoito
Sisällä, jossa on runsaasti nestettä, 1-2 tuntia aterian jälkeen (heti aterian jälkeen viivästyy vaikutuksen alkaminen).
Aikuiset ja yli 12-vuotiaat nuoret (paino yli 40 kg) kerta-annos - 500 mg; suurin yksittäinen annos - 1 g. Tapaamisen moninaisuus - enintään 4 kertaa päivässä. Suurin päiväannos on 4 g; Hoidon enimmäiskesto on 5-7 päivää. Jos potilaalla on heikentynyt maksan tai munuaisten toiminta, Gilbertin oireyhtymällä, iäkkäillä potilailla päivittäistä annosta on pienennettävä ja annosväliä on jatkettava.
Lapset: korkein päivittäinen annos alle 6 kuukauden ikäisille lapsille (enintään 7 kg) - 350 mg, enintään 1 vuosi (enintään 10 kg) - 500 mg, enintään 3 vuotta (enintään 15 kg) - 750 mg, enintään 6 vuotta (enintään 22 kg) ) - 1 g, enintään 9 vuotta (enintään 30 kg) - 1,5 g, enintään 12 vuotta (enintään 40 kg) - 2 g suspensiossa: 6-12-vuotiaille lapsille - 10-20 ml (5 ml - 120 ml) mg), 1-6 vuotta - 5-10 ml, 3-12 kuukautta - 2,5-5 ml. 1–3 kuukauden ikäisten lasten annos määritetään yksilöllisesti. Nimitysten moninaisuus - 4 kertaa päivässä; kunkin annoksen välinen aika on vähintään 4 tuntia.
Hoidon enimmäiskesto ilman lääkärin kuulemista on 3 päivää (kun sitä käytetään antipyreettisenä lääkkeenä) ja 5 päivää (kipulääkkeenä).
Peräsuoleen. Aikuiset - 500 mg 1-4 kertaa päivässä; suurin yksittäinen annos - 1 g; enimmäisannos - 4 g.
12–15-vuotiaat lapset - 250-300 mg 3-4 kertaa päivässä; 8-12 vuotta - 250-300 mg 3 kertaa päivässä; 6-8 vuotta - 250-300 mg 2-3 kertaa päivässä; 4-6 vuotta - 150 mg 3-4 kertaa päivässä; 2-4 vuotta - 150 mg 2-3 kertaa päivässä; 1-2 vuotta - 80 mg 3-4 kertaa päivässä; 6 kuukaudesta 1 vuoteen - 80 mg 2-3 kertaa päivässä; 3 kuukautta - 6 kuukautta - 80 mg 2 kertaa päivässä.
Farmakologinen vaikutus
Ei-huumaava kipulääke, joka estää TSOG1: n ja TSOG2: n pääasiassa keskushermostoon ja vaikuttaa kipukeskuksiin ja termoregulointiin. Tulehdetuissa kudoksissa solun peroksidaasit neutraloivat paracetamolin vaikutuksen COX: iin, mikä selittää lähes täydellisen tulehduksenvastaisen vaikutuksen puuttumisen. Pg: n synteesin estävän vaikutuksen puuttuminen perifeerisissä kudoksissa määrää sen, että veden ja suolan aineenvaihduntaan (Na +: n ja veden viivästyminen) ja ruoansulatuskanavan limakalvoon ei ole kielteistä vaikutusta.
Haittavaikutukset
Iho: kutiava iho, ihottuma iholla ja limakalvoilla (yleensä erytemaattinen, nokkosihottuma), angioedeema, erythema multiforme eksudatiivi (mukaan lukien Stevens-Johnsonin oireyhtymä), toksinen epidermaalinen nekrolyysi (Lyellin oireyhtymä).
Keskushermoston puolelta (yleensä kehittyy suuria annoksia käytettäessä): huimausta, psykomotorista kiihtymistä ja disorientaatiota.
Ruoansulatusjärjestelmän osassa: pahoinvointi, kipu epigastriumissa, maksan entsyymien lisääntynyt aktiivisuus, yleensä ilman keltaisuutta, hepatonekroosi (annoksesta riippuva vaikutus).
Endokriinisen järjestelmän osa: hypoglykemia, jopa hypoglykeminen kooma.
Veren muodostavien elinten osalta: anemia, sulfemoglobinemia ja metemoglobinemia (syanoosi, hengenahdistus, sydämen kipu), hemolyyttinen anemia (erityisesti potilailla, joilla on glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puutos). Pitkäaikainen käyttö suurina annoksina - aplastinen anemia, pancytopenia, agranulosytoosi, neutropenia, leukopenia, trombosytopenia.
Virtsajärjestelmän osalta: (kun otetaan suuria annoksia) - nefrotoksisuus (munuaiskolikot, interstitiaalinen nefriitti, papillin nekroosi).
Oireet (akuutti yliannostus kehittyy 6-14 tuntia paratsetamolin ottamisen jälkeen, krooninen 2-4 päivää yliannostuksen jälkeen) akuutti yliannostus: heikentynyt ruoansulatuskanavan toiminta (ripuli, ruokahaluttomuuden väheneminen, pahoinvointi ja oksentelu, vatsakipu ja / tai kipu) vatsa), lisääntynyt hikoilu.
Kroonisen yliannostuksen oireet: kehittyy hepatotoksinen vaikutus, jolle on ominaista yleiset oireet (kipu, heikkous, heikkous, lisääntynyt hikoilu) ja erityiset maksavaurion oireet. Tämän seurauksena voi kehittyä hepatonekroosi. Parasetamolin hepatotoksista vaikutusta voi vaikeuttaa maksan enkefalopatian (heikentynyt ajattelu, keskushermoston masennus, stupori), kouristusten, hengityselinten masennuksen, kooman, aivojen turvotuksen, hypokoagulaation, DIC: n kehittymisen, hypoglykemian, metabolisen asidoosin, rytmihäiriön, romahtamisen. Harvoin maksan toimintahäiriö kehittyy salamannopeasti ja munuaisten vajaatoiminta (munuaisten tubulaarinen nekroosi) voi olla monimutkainen.
Hoito: SH-ryhmien luovuttajien ja glutationin - metioniinin synteesin esiasteiden - käyttöönotto 8-9 tunnin kuluttua yliannostuksesta ja N-asetyylikysteiini - 12 tunnin kuluttua. Lisäterapiatoimenpiteiden tarve (metioniinin lisäsiirto N-asetyylikysteiinin sisään / sisään) riippuen parasetamolin pitoisuudesta veressä sekä annostelun jälkeen kuluneesta ajasta.
Erityiset ohjeet
Kun jatkuva febriilinen oireyhtymä, jossa käytetään paratsetamolia yli 3 päivän ajan, ja kipuoireyhtymä on yli 5 päivää, lääkärin on kuultava.
Maksan vaurioitumisen riski kasvaa potilailla, joilla on alkoholipitoisuus.
Torjuu laboratoriotestien suorittamista glukoosin ja virtsahapon kvantitatiivisessa määrityksessä plasmassa.
Pitkäaikaisen hoidon aikana on välttämätöntä valvoa perifeerisen veren kuvaa ja maksan toiminnallista tilaa.
Siirappi sisältää 0,06 XE-sakkaroosia 5 ml: ssa, jota tulee harkita hoidettaessa diabetespotilaita.
Käyttö raskauden ja imetyksen aikana
Paratsetamoli tunkeutuu istukan esteeseen. Tähän mennessä ei ole havaittu parasetamolin kielteisiä vaikutuksia sikiöön ihmisillä.
Parasetamoli erittyy äidinmaitoon: maitopitoisuus on 0,04-0,23% äidin ottamasta annoksesta.
Jos paracetamolia käytetään raskauden ja imetyksen aikana (imetys), odotettavissa oleva hyöty hoidosta äidille ja mahdollinen sikiölle tai vauvalle aiheutuva riski on punnittava huolellisesti.
Kokeellisissa tutkimuksissa paracetamolin embryotoksisia, teratogeenisiä ja mutageenisia vaikutuksia ei ole osoitettu.
vuorovaikutus
Parasetamolin käyttö vähentää uricuric-lääkkeiden tehokkuutta.
Parasetamolin samanaikainen käyttö suurina annoksina lisää antikoagulanttien vaikutusta (pienentynyt prokoagulanttikohteiden synteesi maksassa).
Mikrosomaalisen hapettumisen induktorit maksassa (fenytoiini, etanoli, barbituraatit, rifampisiini, fenyylibutatsoni, trisykliset masennuslääkkeet), etanoli ja hepatotoksiset lääkeaineet lisäävät hydroksyloitujen aktiivisten metaboliittien tuotantoa, mikä mahdollistaa vakavan myrkytyksen kehittymisen myös pienellä yliannostuksella.
Barbituraattien pitkäaikainen käyttö vähentää parasetamolin tehoa.
Etanoli edistää akuutin haimatulehduksen kehittymistä.
Mikrosomaalisen hapettumisen estäjät (mukaan lukien simetidiini) vähentävät hepatotoksisen vaikutuksen riskiä.
Parasetamolin ja muiden tulehduskipulääkkeiden pitkäaikainen käyttö lisää riskiä sairastua "analgeettiseen" nefropatiaan ja munuaisten papillaariseen nekroosiin, joka on loppuvaiheen munuaisten vajaatoiminnan puhkeaminen.
Paratsetamolin samanaikainen pitkäaikainen anto suurina annoksina ja salisylaateissa lisää munuaisten tai virtsarakon syövän riskiä.
Diflunisal lisää paratsetamolin pitoisuutta plasmassa 50%: lla paracetamolin hepatotoksisuuden riskiä.
Myelotoksiset lääkkeet lisäävät hematotoksisuutta.
Säilytysolosuhteet
Pimeässä paikassa korkeintaan 25 asteen lämpötilassa.